Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
T

yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.

Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.

 

Ať žijí

neživí, případně nemrtví.

Nový občanský zákoník moderně vrátil do našeho právního řádu nehmotné věci. Ale už v úvaze o petrklíčích a jiných rostlinách jsme poukázali na to, že virtuální realita podle řady vědců léčí. Spousty lidí navíc zírají na příběhy nejrůznějších zombie, takže není divu, že tak moderní kodex jako je náš občanský zákoník vyšel této módní vlně vstříc.

Nemáme tedy jen nehmotné věci, ale máme i virtuální lidi, ba co víc, máme dokonce virtuální právnické osoby. Posuďte ostatně sami: rejstříkový soud provede podle § 96 odst. 1 zákona č. 304/2013 Sb. každý zápis (tedy třeba i zápis spolku) nejpozději do pěti pracovních dnů, přičemž podle § 97 odst. 1 téhož zákona tato lhůta běží od podání návrhu. Neprovede-li rejstříkový soud v této pětidenní lhůtě zápis, považuje se podle § 98 odst. 1 citovaného zákona zápis za provedený následujícím dnem. Pokud by se tedy rejstříkový soud náhodou flákal, šestého dne je spolek zapsaný, i kdyby ho soud nezapsal. Ale podle § 226 odst. 3 občanského zákoníku není-li spolek do rejstříku zapsán do třiceti dnů od podání návrhu na zápis, považuje se spolek za zapsaný třicátým dnem od podání návrhu. Totéž stanoví § 229 odst. 3 občanského zákoníku ohledně spolku pobočného.

Kudy z toho ven? Vyberte si. Autoři se už kdysi v minulosti přikláněli ke konstrukcím (za myšlenkové je označit nelze, takže prostě ke konstrukcím), kdy stejným časovým jednotkám přisuzovali různý význam. Chybí-li do doby čtyř let studia třináct dní, šlo podle univerzitního č.j. R-594–10 jen o 3,7 roku, takže oněch třináct dnů činilo 0,3 roku. Jindy však (podle výplodu univerzitního č.j. R-377–10) bylo zase 126 dnů přibližně jedna desetina roku, který měl tím pádem dní 1260. Podle psaní č.j. R-592–10 od listopadu 2001 do dubna 2005 uplynulo 3,4 roku, zatímco podle psaní č.j. R-576–10 sice opět od listopadu 2001, tentokrát ale až do května 2005, uplynulo jen pouhopouhých 2,8 roku. Teď se ovšem za využití matematické geniality nevyrábí rychlostudenti, takže pravděpodobnější bude, že se z léčebných důvodů vyrábí právnické osoby, které tak trochu existují (tak trochu jsou od šestého dne zapsané) a tak trochu neexistují (do třicátého dne od návrhu), přičemž si každý může vybrat podle libosti či potřeby, ať již velké nebo i menší.

Naopak zřejmě můžeme vyloučit nepravděpodobnou možnost, že by šlo o poctu Boženě Němcové, jejíž chytrá horákyně měla k panu prokurátorovi taky přijít ani oblečená ani nahá. Autoři nového kodexu totiž zásadně uctívají jenom sami sebe.

Pro druhou, prostřední variantu svědčí i četnost výskytu jiných zombií. Vždyť podle § 74 odst. 2 občanského zákoníku batole ztracené v řece plné krokodýlů (neboli toho, kdo se stal nezvěstným před dovršením osmnáctého roku věku), nelze prohlásit za mrtvé před uplynutím roku, v němž by dovršilo dvacet pět let (sociální dávky jen poplynou stejně jako ta zakrokodýlovaná řeka dál a dál).

Pokud s Vámi spadne letadlo do bezedného oceánu, případně cestou ještě shoří, budiž vám útěchou, že právně budete živi ještě nejméně další tři roky. Člověka, který se stal nezvěstným jako účastník události, kdy byl ohrožen větší počet lidí, lze podle § 75 občanského zákoníku prohlásit za mrtvého nejdříve po uplynutí tří let od konce roku, kdy se objevila poslední zpráva, z níž lze usuzovat, že byl naživu (tedy zpráva, že jste vlezli do toho zatroleného letadla).

Vidíte sami, jak nový kodex dopřává nemrtvým, a tím pádem ovšem i neživým.

« Zpět

webdesign and programning
IDEAS DESIGN