yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Konečně už náš nový občanský zákoník po zásluze pronikl i do lidových moudrostí a rčení.
Samozřejmě, už odedávna se o něm mluví jako o medvědí službě, kterou nám poskytli jeho autoři, ačkoli medvědi, jak je znám, by se k něčemu podobnému rozhodně nikdy nepropůjčili (medvídci taky ne).
V časech, kdy se jim ještě dařilo mít kliku (což vzhledem k vysoké gramatické zdatnosti zhusta zaměnili s leštěním klik a čištěním všeho okolo, neboli s tím mýt kliku), vytvořili celou řadu záhad, zřejmě aby se pak mohli iniciativně podílet na jejich řešení.
Například podle § 1362 odst. 2 nového občanského zákoníku je-li zástavní právo zapsáno ve veřejném seznamu (především v katastru nemovitostí) nebo v rejstříku zástav, zapíše se započetí výkonu zástavního práva také v tomto rejstříku.
Pročpak asi tak, ptáte se jistě, se započetí výkonu zástavního práva zapsaného do katastru nemovitostí má zapisovat do rejstříku zástav?
Povinnost rodiče pečovat o jmění dítěte zase zaniká prohlášením rodičova úpadku (podle § 901 odst. 1 občanského zákoníku). Jen oddlužení bylo v roce 2014 povoleno v 24 897 případech. Jestlipak soudy jmenovaly (podle § 901 odst. 1 občanského zákoníku) skoro pětadvacet tisíc opatrovníků dětem těchto rodičů v úpadku? A kde je vzaly?
Nevznikne-li v domě společenství vlastníků, určí podle § 1166 odst. 2 občanského zákoníku prohlášení správce pravidla pro správu domu, pravidla pro užívání společných částí atd.
Pročpak namísto vlastníků vydává prohlášení správce?
Pročpak něco takového v zákoně asi tak stojí?
Autoři to jistě vědí. Dáte nám za pravdu? ptávali se už kdysi (a skromně dodávali: kolik?). Správná odpověď (v zákoně tohle stojí proto, že v něm je chyba) ovšem zvolna vstupuje do povědomí národa. Například zlí jazykové tvrdí, že v § 1166 odst. 2 občanského zákoníku autoři prostě jen zapomněli obyčejnou čárku (takže „prohlášení určí správce, pravidla“ atd.).
Dítko jednoho z mých vzácných přátel se ve škole opravdu vyznamenalo. Po vzoru někdejších západočeských reformátorů (zejména reformního studijního proděkana, jenž proslul pokyny, co má konat „čerství absolvent,“ zatímco sám se poněkud „ochomítal“ kolem nového občanského zákoníku) totiž nasekalo ve školním písemném projevu skutečně mohutnou řadu chyb. A hádejte, jak reagoval zdrcený pedagog? Chytil se za hlavu a prohlásil: Člověče, ty tam máš chyb jak v občanském zákoníku!
Vidíte sami, jak nový kodex konečně vstupuje do obecného podvědomí?