yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Naštěstí v něm nejsou (jeho autoři to přece říkali).
Tak schválně:
Myslíte si, že když třeba myslivecká stráž může v honitbě usmrcovat norka amerického, může tak naložit i s Vámi? Pokud jste zrovna norkem americkým, omlouvám se a odpovídat asi raději netřeba. Pokud ale nejste zmíněná lasicovitá šelma, není se čeho bát. Samozřejmě pokud nejste třeba nutrie říční, která je na tom stejně. Ne snad že by byla lasicovitá šelma, ale zato myslivecká stráž na ni smí mít stejnou žízeň.
Myslíte si, že Vás zavřou, když se na víkend zavřete ve svém vlastním bytě či domě a budete si tam číst?
Protože ten, kdo protiprávně obsadí cizí byt či dům, bude přece potrestán odnětím svobody až na dvě léta. Můžete si oddechnout, Váš byt přece není cizí a že do něj lezete, není tedy protiprávní.
To plyne z toho, že když zákon něco stanoví, znamená to současně, že nestanoví to ostatní. Když svědek musí mluvit pravdu, ti ostatní, co svědky nejsou, prostě mluvit pravdu nemusí.
Jenže třeba taková smluvní pokuta může být podle § 2048 našeho nového občanského zákoníku peněžitá a nepeněžitá. Když Vám někdo má nakopat tunu brambor, můžete si s ním dohodnout, že Vám k té tuně přisype ještě pár brambor, třeba dvě, navíc v případě, že tu tunu dodá pozdě. Když Vám má někdo nakopat, hm, třeba souseda, můžete si s ním taky dohodnout něco navíc. A když Vám někdo má vymalovat obývák, můžete si s ním dohodnout, že pokud to nestihne v dohodnuté době, vymaluje Vám ještě růžek ložnice. A tak dál.
Ale teď pozor: Smluvní pokuta sice může být jak peněžitá, tak i nepeněžitá (§ 2048 občanského zákoníku), ale (jen) „zaplacení smluvní pokuty nezbavuje dlužníka povinnosti splnit dluh smluvní pokutou utvrzený.“
Takže se s někým domluvíte, že mu dodáte tunu brambor, dáte mu dvě brambory (a uhradíte mu tím sjednanou smluvní pokutu) a máte hotovo. Zabílíte někomu růžek ložnice a nemusíte se matlat s celým obývákem (nebo, nedej Bože, s vracením záloh). Vybílit něco nebo něco zaplatit prostě není totéž. Každý hostinský by mohl vyprávět.
Pravda, najdou se i tací podivíni, kteří usuzují, že jde jenom o jednu z nespočetných hrubých chyb, které se v našem občanském zákoníku vyskytují.
Určitě se mýlí. Předně by nemůže být ani řeči o tom, že by v novém občanském zákoníku bylo nespočet chyb, protože má 3081 paragrafů, což přece není žádný bezpočet.
A potom: má se snad třeba takový přísně chráněný los aljašský, a tedy vlastně americký, nebo třeba stejně tak chráněná vydra říční, nejen říční, ale dokonce navíc i lasicovitá, obávat myslivecké stráže?
A my se snad máme obávat lézt do svých domovů, i kdyby nebyly ani americké ani říční?