yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Protože na světě má panovat řád a pořádek, je třeba pokud možno všechno zkatalogizovat, určitě i hádanky a hlavolamy.
Jsou totiž například hádanky vyloženě dětinské, ba přímo dětské. Třeba jestli víte, ze které strany má slepice více peří?
Hádejte, tři, dva, jedna, teď : přece z té vnější. Proč je nový občanský zákoník nezvratným důkazem reinkarnace? To je taky hned jasné: protože takového stupně hlouposti nelze dosáhnout během jednoho jediného lidského života.
Anebo jestlipak víte, kdy nejvíce vynikne rozdíl mezi klavírem a flétnou? Pokud náhodou nevíte, odpověď je i tentokrát dětsky prostá: přece při stěhování. Máte vlastní děravý hrnec a ačkoli jste ženat, chcete ho vyhodit, přestože podle § 698 odst. 1 občanského zákoníku není rozhodné, zda obvyklé vybavení domácnosti patří oběma manželům nebo jen jednomu a podle § 698 odst. 2 občanského zákoníku k nakládání s věcí, která je součástí obvyklého vybavení domácnosti, potřebuje manžel souhlas druhého manžela. Jaký smysl má úprava umožnující, aby soud svým rozhodnutím manželčin souhlas s vyhozením děravého hrnce nahradil?
Opět až dětsky jasné a prosté: přece žádný. To už jsme si ostatně připomínali posledně. Jaký smysl má úprava stanovící, že soud zruší zatvrzelé společenství vlastníků, které odmítlo přizpůsobit své stanovy novému občanskému zákoníku, když ze zákona musí prakticky hned vzniknout znova? No přece zase žádný.
To jsou ovšem hádanky jednoduché, každému hned jasné a sloužící spíše tříbení myšlení ledva odrostlých batolat, neb na správné řešení přijde každý vlastně hned nebo skoro hned.
Na druhém konci takového katalogu by ovšem strašily hádanky, jež jsou neřešitelné.
Tak třeba podle § 779 občanského zákoníku lze určit otcovství i k dítěti, které je teprve počato a ještě se nenarodilo, přičemž to může souhlasným prohlášením učinit ochotný muž a matka dítěte, což ovšem je podle § 775 občanského zákoníku žena, která dítě porodila.
Jak ale může činit prohlášení ohledně dosud nenarozeného dítěte žena, která už je porodila? To patří mezi velké hádanky naší komplikované současnosti a upřímně se obávám, že jde o další hádanku, jež nemá řešení.
A určitě bychom jich našli i mnohem víc.