yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Že nový občanský zákoník zasahuje, stejně jako jeho autoři a prosazovatelé, do všech oblastí našeho života (ba třeba i života hmyzu, vždyť například jeho exministerský prosazovatel byl už v únoru na Parlamentních listech povýšen na brouka Pytlíka české politiky).
A tak můžeme konstatovat, že občanský zákoník je i kvalitní ilustrací cimrmanovského zjištění, že v životě na rozdíl od pohádek naivní stejně nakonec sedne na lep chytrákovi a zatímco si na člověku smlsne kdejaká havěť, jeleni se klidně pasou (namísto toho, aby ho jako Smolíčka pacholíčka zachránili).
Přesně to nám ukazuje i náš nový skvělý kodex. Zkuste si představit, že si najmete advokáta, který u soudu nafackuje soudci nebo protistraně, případně ji vyhodí z okna nebo jí alespoň utrhá knoflíky (což svědčí o jeho hrubé nekvalifikovanosti, protože kdyby protistraně utrhal vlasy, vousy či nehty, nic by se nedělo, neboť podle § 97 odst. 2 občanského zákoníku se má za to, že souhlas k oddělení části těla, která se znovu obnoví, byl dán). Pokud ovšem místo nehtů utrhá knoflíky, vznikne škoda, a hádejte kdo asi tak za ni odpovídá (a tedy bude platit)?
Podle § 2914 občanského zákoníku přece kdo použije zmocněnce (třeba advokáta), nahradí škodu jím způsobenou stejně, jako kdyby ji způsobil sám.
Což se navíc vztahuje nejen na zmocněnce, ale i na jiného pomocníka. Pokud se necháte převádět přes křižovatku, protože jste slepý či chromý, a Váš pomocník někoho přetáhne holí a něco mu rozbije, pak přece ten, kdo použije zmocněnce nebo jiného pomocníka, nahradí škodu jím způsobenou stejně, jako kdyby ji způsobil sám.
Takový správce cizího majetku plní své úkoly podle § 1401 odst. 1 občanského zákoníku zásadně osobně. Zastoupit se může nechat (pořád podle § 1401 odst. 1 občanského zákoníku) jen při jednotlivém právním jednání. A teď si zkuste představit, že správcem nějakého bytového domu, usedlosti, zámku a tak podobně uděláte třeba advokáta nebo jiného neumětela. Ten se sice může nechat zastoupit při jednotlivých právních jednáních, ale co když netěsní a tudíž kape vodovodní kohoutek, anebo dokonce střecha? Oprava baterie ani střechy není právním jednáním, takže je asi třeba aby správce byl mistrem všech řemesel.
Když si ale takový správce najde zástupce, a dodrží přitom striktně všechny zákonné předpisy, nahradí škodu jím způsobenou stejně, jako kdyby ji způsobil sám, jinak řečeno, nahradí ji sám.
Když se ale dá jinou osobou zastoupit neoprávněně, tedy se nechá zastoupit v situaci, kdy se nechat zastupovat nesmí, copak se asi tak stane?
Podle § 1401 odst. 2 občanského zákoníku odpovídá společně s osobou, která ho zastupuje.
Jinak řečeno, když neporušil, platí sám. Když naopak předpisy o zastoupení správce porušil, ba dokonce hrubě porušil, na placení sám není a dokonce na něj třeba ani nedojde (poškozený si v případě společné a nerozdílné odpovědnosti může vybrat, jestli bude škodu chtít po správci nebo po zástupci).
Takže vidíte, v životě na rozdíl od pohádek…