Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
T

yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.

Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.

 

Bolzano?

České děti fňukají, že už zase musí do školy, zatímco děti z druhé části bývalé federace se radují (protože tam mají 1. září Den Ústavy a tudíž volno). A tak se většinou vrací z dovolených teprve dnes.

Na svých včerejších cestách jsem potkal dva skvělé moudré profesory, hodné toho označení díky jejich hluboké lidskosti pojící se s neskutečnými vědomostmi a cítil jsem se plzeňsky provinile, že jejich soustředění na výuku a vědu přece jen poněkud ruší určité obavy, totiž aby někdo z bývalých plzeňských novopečenců nezakotvil nakonec na jejich škole a nerozvrátil tam, jak je jeho zvykem, fungující vědecký a pedagogický tým a vůbec normální školní prostředí.

Neboť, jak napsal třetí vážený a právem uctívaný profesor (v časopise Právo & Byznys, červen/červenec 2011, str. 31) anglické přísloví říká, že ve skleníku se nevyplácí okolo sebe házet kameny (čímž právě bývalí novopečenci prosluli). Svého času jsme jim vyklidili plzeňské pole, protože jsme bláhově věřili jejich slibům, že neublíží studentům a že jim jde jenom o moc a nikoli o nějaké čistky, a zapomněli jsme na Einsteinova moudra, jež pro případ plzeňských práv platí stoprocentně. Na tom, že moudřejší ustoupí, pravil totiž onen pán, je založena světovláda hlouposti.

Jak známo, žijeme v demokratickém právním státě, a tak Vám radši neprozradím jména oněch profesorů, aby někdo náhodou nenavázal na staré dobré české tradice.

Vzpomeňme si třeba, že někdejší libočanský farář kromě toho, že se bavil sepisováním Kroniky české Václava Hájka z Libočan, se taky nemoudře zastal čarodějnic a skončil krutě pronásledován inkvizicí, neboť před lidskou zlobou, záští a závistí nechrání nic. Takový biskup Jan z Dražic (který podle tradice pozval do naší země svého času stavitele z Arrasu, z nichž nějaký Matyáš posléze rozestavěl jakousi církevní stavbu, konkrétně chrám svatého Víta) by taky mohl vyprávět. Jen trochu se zastal kacířů a před církevním soudem strávil jako obviněný celých jedenáct let.

Konec konců třeba i geniální filozof a matematik Bernard Bolzano se u nás dočkal za své neortodoxní (a tudíž nestandardní!) názory aspoň panovnického zákazu učit.

A to měl ještě panáček Bolzano veliké štěstí, že v jeho době nebyla televize a tudíž ani televizní profesorka, natož pak spravedlnostní náměstek, nalézající se pokud jde o matematiku na opačném konci duhy (například díky objevu, že třináct dní je 0,3 roku, který zvěčnil pod univerzitním č.j. R-594–10, zatímco 126 dnů je pro změnu jen cca O,1 roku, jak hlásal pod č.j. R-377–10), protože jinak by mu jako hanebnému rychlostudentovi (filozofii zvládl za pouhé tři roky!) třeba i zrušili diplom (to sice za císařství nešlo, stejně jako to nejde dnes, ale iniciativě se meze nekladou).

Co by si ostatně taky zasloužil jiného za svou pozdně feudální koncepci náhubkového zákona?

Kdyby Bolzano žil, museli by ho bývalí novopečenci mít aspoň tak rádi jako mne. Protože kdyby prosadil své myšlenky, považte, nemohli by vůbec psát a nejspíš ani mluvit!

Podle Bolzana totiž lze připustit cenzuru, nejen pokud by šlo o pornografii, ale dokonce i pro naprostou myšlenkovou prázdnotu anebo bezdůvodné napadání cti jiných. Na druhou stranu, kdyby páni bývalí novopečenci nemohli psát a hlavně mluvit, možná by si skutečně (nebo až neskutečně) polepšili.

Neboť už Abraham Lincoln přece pravil (či snad napsal?), že je lépe mlčet a být považován za hlupáka, nežli promluvit a odstranit tak všechny pochybnosti.

Protože hloupost není nevýhodou jen v politice, jak prohlásil už Napoleon Bonaparte.

« Zpět

webdesign and programning
IDEAS DESIGN