Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
T

yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.

Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.

 

Buržoa

aneb bourgeois.

I dítka školou povinná ví, že středověk smetla buržoazie. Buržoa (bourgeois) je přitom totéž, co měšťan.

Trh s byty je tedy ohavnou metlou feudalismu, takže je jen logické, že nový občanský zákoník, který terminologicky i obsahově představuje návrat do onoho radostného období, je pro změnu metlou trhu s byty.

Jako jasný, zářící meteor v temnotách (jen pozor, aby to nebyl notorický pan exministr kmotrovské spravedlnosti padající právě nečekaně na kandidátku jiné politické strany, jak sám hrdě prohlásil během víkendu) toto zářné úsilí ilustruje především dnes již mediálně proslavený § 1186.

Podle jeho druhého odstavce totiž při převodu jednotky, tedy hlavně bytu, přecházejí na nového nabyvatele jednotky i dluhy původního vlastníka. To, alespoň se skromně domnívám, trhu s byty pěkně ztíží destrukci našeho milovaného feudalismu. Ale pochopitelně nejde jen o § 1186.

Předal Vám pan domácí byt, jehož okna nezáří čistotou? Za dobu, než sehnal nájemce, na podlahu usedal prach? Měli byste si snad vzít hadr a napravit to? Kdepak! Vezměte si slevu!

Neboť byt je přece způsobilý k nastěhování, pokud je čistý (§ 2243 odst. 1 občanského zákoníku), není-li, má nájemce právo na přiměřenou slevu z nájemného (§ 2245 téhož).

Nevěšte však hlavu ani Vy, kdož se vidíte v trhu s byty a temný středověk Vás naopak zrovna neuchvátil.

Neboť autoři nového kodexu se transformovali do náročné, přísné a objektivní komise, jež nový občanský zákoník náročně posuzuje a hledá v něm chyby (už s ohledem na logickou ješitnost jeho autorů samozřejmě marně, ale co byste taky chtěli za necelých dvacet milionů?). Někteří z členů komise v tom ostatně mají velkou praxi a zkušenost, vždyť už kdysi na nejmenované západočeské právnické fakultě přísným okem prověřovali nejen studium svých spolužáků, ale především i své vlastní (takže tehdejší novopečený pan studijní proděkan mistrně dovodil, že hanebný rychlostudent porušil svůj akademický slib tím, že studoval v doktorském programu příliš dlouho, srov. univerzitní č.j. R-462–10, ačkoli sám studoval ještě mnohem déle)

A právě tato náročná, přísná a nesmírně objektivní komise nám ukazuje světlo v temnotách. Ukazuje nám, že se klidně můžeme dál řídit předpisy, jež nový občanský zákoník zrušil, což může být první krok zpátky k normálu.

Ostatně, posuďte sami:

Nájemce podle nového občanského zákoníku v bytě provádí jen běžnou údržbu (§ 2257 odst. 2). Co je běžná údržba, už ovšem nový občanský zákoník nikde neříká. Podle autorů zákoníku, tentokrát v roli expertní komise, jež jejich výtvor s nejvyšší objektivitou a naprosto nezaujatě posuzuje, je proto třeba postupovat podle vládního nařízení č. 258/1995 Sb., které běžnou údržbu vymezuje, respektive vymezovalo, dokud ho nový občanský zákoník bez milosti nezrušil, a to bez ohledu na tu nepodstatnou drobnost, že už je zrušeno.

Takže, přátelé: dosti bylo beznaděje.

« Zpět

webdesign and programning
IDEAS DESIGN