yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Tak po volebním víkendu zase k tradičním a oblíbeným tématům. Spousta lidí na nový občanský zákoník zcela neodůvodněně nadává. Ve skutečnosti přináší skvělé (jako vždy) řešení spousty problémů, jež trápily velké množství lidí.
Dorazili jste například z práce domů a po Vašich pečlivě upravených záhoncích hamtali hasiči pod plytkou záminkou, že u sousedů hoří a že by jinak sousední dům shořel (jak se ovšem praví v písni, co shořet má, ať shoří, klidně všechny mosty, ba i domy, spal). Jenže podle zákona o požární ochraně Vám tam prostě lézt můžou (pro ty, kdo nevěří, podle § 22 zákona č. 133/1985 Sb.).
Co horšího, kolem domu Vám po Vaší zahradě klidně můžou slídit památkáři, nehledě k tomu, že klidně i bez Vašeho souhlasu mohou lézt do Vaší milé továrničky (podle § 33 odst. 1 písm. a) zákona ještě č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, totiž mohou vstupovat do podniků, závodů, zařízení, objektů a na ostatní nemovitosti) a pak Vám ještě napařit pokutu, že jste vyměnili ten barokní nesmysl v oknech za vkusný a líbivý plast. Ochránci přírody Vám můžou jen tak šmejdit po louce a vlezle se pídit, proč jste ty šeredné plevele, co tak chrání, pečlivě vytrhali a nahradili osením poctivě dovezeným až zpoza oceánu (§ 62 zákona č. 114/1992, o ochraně přírody a krajiny), nemluvě o tom, že kdejaký rybář nebo rybářský hospodář může z Vašeho oblíbeného, ale hlavně vlastního, břehu klidně rybařit a bez ohledu na to, že právě Vy z toho břehu platíte daně, Vám vychytat všechny ty tučné rybky, jež jste se chystali upytlačit.
Což ještě není nic proti všelijakým energetikům, provozovatelům komunikačních sítí, vodařům a dalším podobným existencím. Třeba podnikatel zajišťující veřejnou komunikační síť Vám nejenom může lézt po zahradě (vstupovat nebo vjíždět na cizí nemovitosti), ale krom toho Vám taky může "v nezbytném rozsahu kácet a oklešťovat dřeviny ohrožující bezpečný a spolehlivý provoz komunikačních vedení (podle § 104 odst. 6 zákona o elektronických komunikacích č. 127/2005 Sb.). Správci vodních toků (podniky povodí) Vám zase můžou přímo před okna, jimiž pozorně sledujete opalující se sousedku, vysadit nějaké křoví, přes které uvidíte leda, hm, cosi pocházejícího z lidského těla.
Nejenže Vám totiž mohou lozit po nahradě v náklaďáku, ale ještě Vám můžou kazit výhled na sousedčiny vnady (jsou totiž oprávněni při výkonu svých práv a povinností vstupovat a vjíždět v nezbytném rozsahu na cizí pozemky a stavby podle § 49 odst. 1 písm. a) vodního zákona č 254/2001 Sb. a jsou rovněž oprávněni odstraňovat nebo naopak nově vysazovat stromy a keře při vodním toku podle § 49 odst. 1 písm. b) téhož zákona).
Co práce muselo těm individuím dát, aby prosadili tolik zákonů, na jejichž základě Vás mohou obtěžovat pod záminkou, že to vyžaduje požární ochrana, ochrana před povodněmi, ochrana přírody, ochrana ryb a všelijaká další ochrana, nebo veřejný zájem lidí svítit, telefonovat nebo surfovat po internetu. Nic z toho navíc z katastru nevyčtete, prostě si to jen tak stanoví zákon a tahle tak zvaná zákonná (legální) věcná břemena se do katastru ani nezapisují.
Ale jen ať si páni rybáři nechají zatít chuť na tučné pstroužky, kteří se mnohem lépe hodí k Vašemu nedělnímu obědu. Ať se hasiči zpoza plotu podívají, jak ten sousedům dům pěkně hoří. A páni z povodí ať si stromky zasadí ve vlastním okapu a nekazí Vám výhled na lepou sousedku!
Za pouhých pár (desítek?) milionů, jež za ono veledílo inkasovali, nám jeho autoři všechny tyhle problémy vyřešili už zadarmo.
Prostě si najdete nějakého přiblblého příbuzného nebo kamaráda a sjednáte s ním věcné břemeno, podle něhož nesmíte mít po okny stromy, nesmíte na pozemek vjíždět hasičskou technikou, nesmíte vstupovat na pozemek za účelem rybaření (však Vy taky nerybaříte, ale přece poctivě pytlačíte), nesmíte na pozemku trpět žádné chráněné rostliny a podobně, a šup s věcným břemenem do katastru.
Ustanovení § 981 nového občanského zákoníku nám totiž prozrazuje (v rozporu se zvyky autorů onoho kodexu překvapivě zcela zadarmo) ono neuvěřitelně báječné řešení: „Je-li do veřejného seznamu zapsáno věcné právo k cizí věci, má přednost před věcným právem, které není z veřejného seznamu zřejmé.“