Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
T

yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.

Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.

 

Fiat něco?

Fiat iustitia, pereat mundus. Budiž spravedlnost, i kdyby svět měl zhynout, říkali staří Římané. Nový občanský zákoník tuto starou římskou zásadu modifikuje: ať si svět zhyne, ale spravedlností se trápit netřeba.

Psali jsme si už o tom, že notorický pan protlačovatel nového občanského zákoníku (a neméně notorický exministr kmotrovské spravedlnosti) spočetl, že od 11. února 2013 do 15. března 2014 uplynul pouhopouhý půlrok (a přitom tentokrát překvapivě nevyráběl pomocí tohoto výpočtu nějakého rychlostudenta, ale vysvětloval poslancům, že od přijetí do účinnosti nového maďarského občanského zákoníku uplynulo jenom půl roku).

Leckdos by si pomyslel, že je to obyčejná blbost (v duchu zásady, že netřeba hledat zlý úmysl tam, kde lze jednání vysvětlit právě obyčejnou blbostí).

Ale co když se pan tlačitel třeba jen přiklonil k aktuálně feudálnímu učení takového svatého Martina z Braggy?

Už jsme si tuším kdysi citovali jeho skvělou myšlenku, že "podobně se u venkovanů a lidí hloupých a nevzdělaných zachovává takový blud, že za počátek roku mají první den měsíce ledna, což je ovšem faleš všech falší,“ která zní tak moderně, jako kdyby ji vyslovil notorický pan exnáměstek nebo jeho nejmilejší šéf. Podobných situací ovšem život se zlomyslností sobě vlastní přináší celou řadu.

Tak třeba ustanovení § 1878 odst. 2 a rovněž ustanovení § 1994 nového občanského zákoníku řeší, co se stane, když osoba dlužníka splyne s osobou věřitele. Dokonce ani v novém občanském zákoníku to není míněno tak, že by snad věřitel dlužníka spolkl či jinak pohltil, případně naopak. Jde o nijak neobvyklou situaci, kdy například syn, který si půjčil nějaké peníze od otce, po svém zesnulém otci (věřiteli) dědí jako jeho dědic.

Pokud dlužník dluží (solidárně) několika věřitelům a splyne s jedním z nich, zaniká podle § 1878 odst. 2 celý dluh (a ostatní věřitelé mají tudíž smůlu).

Ale pozor, prosím: pokud dlužník (solidárně) dluží více věřitelům a splyne s osobou jednoho z nich, zaniká podle § 1994 nového kodexu dluh jen zčásti (řečeno slovy zákona: „pohledávka zaniká do výše odpovídající podílu tohoto spoluvěřitele“).

Takže:

Pokud tedy dlužník dluží (solidárně) několika věřitelům a nějak splyne s jedním z nich, pak

a) podle § 1878 odst. 2 zaniká celý dluh, a přitom současně,
b) podle § 1994 zaniká tentýž dluh jen zčásti.

Nový občanský zákoník je prostě univerzální předpis, který univerzálně reaguje na veškeré potřeby občanstva.

Potřebujete, aby dluh zanikl zcela? Ano, máme tu pro Vás § 1878 odst. 2.

Potřebujete pro změnu, aby v téže situaci dluh zcela nezanikl, ale když už zaniknout musí, aby zanikl jen zčásti? S důvěrou se na nás obraťte, máme tu pro Vás § 1994, který řeší sice úplně stejnou situaci, ale zato úplně jinak.

Už blahé paměti císař František V. (Dobrotivý) hlásal, že zákony se musí dodržovat, i kdyby se měl zbořit svět (což je parafráze staré římské zásady). Pro připomenutí, byl to poslední český král, jeho rodiče byli bratranec a sestřenice a jeho prarodiče dokonce vlastní sourozenci, díky čemuž měl hlavu takových rozměrů, že mu jako jedinému z českých panovníků nepadala svatováclavská koruna přes uši (je totiž z neznámých důvodů příliš velká na běžnou lidskou hlavu).

Tady je snadné zákon dodržet.

Jen si vyberete, co se zrovna hodí.

Jak už jsem mnohokrát psal, nový občanský zákoník je prostě univerzální.

« Zpět

webdesign and programning
IDEAS DESIGN