yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Advokáti! Prostě právníci.
Něco podobného by třeba takový notorický pan exministr kmotrovské spravedlnosti rozhodně nikdy neudělal. Toho se opravdu lze nadít leda od právníků!
O co všechno by blázni přišli, kdyby po Novém roce nebyl účinný nový občanský zákoník!
Co všechno by třeba mohl získat naopak takový notorický pan exministr kmotrovské spravedlnosti, kdyby ten kodex byl účinný jen trochu dřív.
Nebýt nového občanského zákoníku, v toužebném očekávání vlastní nesvéprávnosti bychom nemohli (jak předpokládá nový zákoník v § 38) sepsat listinu potvrzenou dvěma svědky o tom, co si přejeme pro případ, že zblbneme (což by, jak už jsme se zmiňovali, pro notorického pana exministra, který jistě sám očekává, že si bude počínat stejně korektně a moudře jako dosud, prostě stejně jako dosud, byl učiněný dar).
Už jsme poukazovali i na to, že prohlášení pro případ zblbnutí musí být písemné a podle § 39 odst. 2 nového občanského zákoníku jeho svědky nesmí být osoby nevidomé, neslyšící, němé nebo neznalé jazyka, v němž je prohlášení učiněno, takže svědky mohou být blázni. Jak jsme rovněž už psali, svědek v prohlášení uvede například: jsem blbý, závistivý, nepřející, pomlouvačný, mám či nemám vlasy, sluji či nesluji statutární cosi, po odpolednách pokuřuji na právovárečném balkóně, neboť podle § 39 odst. 1 nového kodexu přece svědek uvede v prohlášení ty údaje, podle nichž ho lze zjistit.
I nesvéprávní mohou být členy opatrovnické rady, bez jejíhož souhlasu nelze například nakládat s majetkem nesvéprávného (§ 480 odst. 2 písm. a) nového zákoníku): schůze opatrovnické rady se přitom může účastnit každý jeho kamarád, i když nebyl pozván, a má taky jeden hlas, jako třeba každý z jeho příbuzných (§ 472 odst. 2 nového kodexu), takže byl konečně učiněn velký a zásadní krok k samosprávně nesvéprávných, kteří se tak konečně mohou osamostatnit a vymknout se šikanující kontrole svéprávných.
Dřívější předpisy, jež byly velkým (jen zbytečně, ba nepřiměřeně stručným, měly totiž jen ubohých zhruba patnáct set paragrafů, tedy sotva polovinu toho, co nás moderní obanský kodex) vzorem dnešní úpravy, taky podporovaly zuřivé, šílené, blbé a rozumu zcela zbavené (kteří byli pod zvláštní ochranou zákona). Není proto divu, že už v zájmu svých autorů i nový občanský zákoník tyto moudré kategorie preferuje.
Přitom moudře předpokládá, že blázni (blbí, šílení atd.) budou opravdu moudří a prozíraví. Protože potřebuje-li člověk nápomoc při rozhodování, protože mu v tom duševní porucha působí obtíže, může si s podpůrcem ujednat poskytování podpory, podpůrců může být podle § 45 odst. 1 nového občanského zákoníku klidně i více. Jistě znáte spoustu bláznů, kteří otevřeně přiznávají, že jsou zuřiví, blbí a šílení, radostně se k tomu hlásí a mohutně utrácejí za to, aby jim někdo pomáhal při rozhodování.
A teď?
Sněm české advokacie uložil svým orgánům, aby se zasadily o odložení účinnosti nového občanského zákoníku.