Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
T

yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.

Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.

 

Kdyby II

Je překvapující, že víme, kdo objevil či sestrojil kdejaký nesmysl a o původcích zcela základních objevů toho naopak mnoho nevíme. Díky dlouholeté sovětské okupaci jsme se sice dozvěděli, že parní stroj nevymyslel plagiátor James Watt, ale zdatný vynálezce Polzunov. Kdyby mu kotel netekl, či aspoň významně nekapal, určitě by se celosvětově, dnes bychom řekli globálně, prosadil.

Psali jsme si už o tom, jak Daimler celkem tupě a bez invence namontoval spalovací motor místo koní na kočár, zatímco Kostovič jej směle zabudoval do vzducholodi a jen proto, že vzducholoď nevyndal z kůlny, mu unikla zasloužená sláva. Frolov s Jarcevem se procházeli Sibiří ne na železnici, jako kdejaký buržoazní tupec, ale se železnicí, protože ji vymysleli přenosnou. Bohužel ji v těch divokých končinách kdesi ztratili, takže se o nich učí jen v některých učebnicích.

I toho našeho Fučíka nám historie zachovala, i když panu Vítu Fučíkovi se podařilo naplnit velký pytel střevními (a později bahenními) plyny jen zčásti, takže letěl jen nevysoko a lidé se mu smáli. Tenkrát totiž ještě neplatil náš budoucí nový občanský zákoník, podle jehož slavného § 111 odst. 3 má každý nezadatelné a nezcizitelné právo, aby s tím, co pochází z jeho těla, bylo nakládáno důstojně. Pokud by byl přijat (doufejme, že zákonodárci budou mít rozum a nikdy se to nestane), vesničané by se Vítkovi Fučíkovi a hlavně jeho metanu nemohli smát, ale naopak by se metanové náplni důstojně klaněli. Ať létal sebeníž, stejně se jeho pytel povznesl o dvacet let dřív, než Montgolfiéry inspirovala tehdy ještě nevynalezená podprsenka paní Montgolfiérové, nadouvající se při sušení teplým vzduchem.

Víme dokonce, kdo teprve asi sto let po Montgolfiérech vynalezl tu podprsenku (nějaká Herminie Cadolle). Ale kdo dneska ví o Robertu Recordovi, který v roce 1557 vymyslel znaménko =? Kdo vůbec zná jistého Widmana, který si v roce 1489 značil bečky, jež byly lehčí, než mu prodávající tvrdili, znaménkem -, které tak vynalezl o něco dříve, než + (přeškrtnutou čárkou si značil bečky, které ti šizunkové jeho dodavatelé naplnili naopak na míru).

Aby za ty prachy neupadl v zapomnění, přistoupil proto největší plzeňský objevitel k přesné evidenci svých objevů, jak jsem si o tom dovolil psát již dříve, a ukrýval je do nactiutrhačných dopisů budících zaslouženou pozornost právně nemožnými konstrukcemi zcela nepřípustného odebírání akademických titulů. Zásadních objevů je však tolik, že je potřeba na ně neustále upozorňovat.

Nejde mi teď o celkem jednoduché konstrukce čtrnáctiměsíčního roku (protože podle dopisu univerzitního č.j. R-582–10 mají dva roky 28 měsíců), případně roku, který má lstivě měsíců patnáct (univerzitní č.j. R-576–10), ba ani o poněkud převratnější objev, že od června (21.6.) 2005 do června (28.6.)2006 uplynulo devět měsíců.

Jde mi o nádherně klenutou rovnici, která se objevila dokonce na oficiálních univerzitních stránkách, a podle které se doba od 19.6.2003 do 25.5.2005 rovná době od 29.8.2003 do 25.5.2005.

Podle dopisu univerzitního č.j. R-600–10 totiž od 29.8.2003 do 25.5.2005 uplynulo 1,7 roku, zatímco podle dopisu univerzitního č.j. R-599–10 od 19.6.2003 zase do 25.5.2005 uplynulo, pozor, taky jen 1,7 roku (zatímco my bloudi si naivně myslíme, že od 19.června 2003 do 25. května 2005 uplynuly bez pár dní dva roky, tedy rok, jedenáct měsíců a navrch ještě pár dní).

Bývaly pátky, kdy nás za drobný bakšiš (nějaký ten bídný univerzitní milion) oblažoval onen pán, který ve volném čase náměstkuje různým ministrům či ministryním, svými matematickými konstrukcemi. Protože ty pátky už naštěstí pominuly, nezbývá nám, než se hrabat ve starých, zaprášených lejstrech, abychom nedali zapomenout na jeho všestranné objevy.

Kdyby mu nekapalo na, hm, prostě nekapalo, určitě by se celosvětově, dnes bychom řekli globálně, prosadil, napsal jsem už nahoře. Samozřejmě o vynálezci parního stroje.

« Zpět

webdesign and programning
IDEAS DESIGN