yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
V mlžných víkendových závojích počínajících podzimních inverzí jsme mohli bloudit po lesích a loukách v poměrně hlubokém soukromí.
S tím ovšem bude díky novému občanskému zákoníku už brzy konec
Žurnalisté, bezelstně se radující nad tím, že státu na základě nového občanského zákoníku spadnou do klína (i když spíš na hlavu) všechny opuštěné zříceniny, co jich po naší krásné zemi je (a že jich tu je), takže o ně stát konečně bude moci mateřsky pečovat, nákladně je ze svého rozpočtu opravovat a jinak se o ně dobře starat, přehlédli, že nemovitosti nejsou jen ty nespočetné zříceniny, ale také pozemky.
Ještě rádi budou nyní jejich majitelé brousit po pustých lesích, aby náhodou někoho nenapadlo, že je snad opustili. Až budeme v roce 2014 bloumat v mlžných závojích počínajících podzimních inverzí neprostupnými lesy, na každém kroku narazíme na majitele, který po nás bude požadovat potvrzení, že jsme ho potkali a že svým neprostupným lesem osobně bloumá a tudíž ho rozhodně neopouští. Užíváte pozemek, pokud ho okusuje vaše či sousedova kráva, nebo to musíte dělat sám?
Opuštěná nemovitá věc totiž podle § 1045 odst. 2 nového občanského zákoníku připadá do vlastnictví státu.
Jenže s novým, tak krásně feudálním, občanským zákoníkem přece budeme mít i věci nehmotné. Podle § 496 odst. 2 nového občanského zákoníku věci nehmotné jsou práva a jiné věci bez hmotné podstaty.
Mnohý právník si určitě vzpomene, jak staří moudří soudcové říkávali, že promlčení je nešvar, který umožňuje dlužníku uniknout. Když totiž věřitel neuplatňuje určitou dobu své právo, to se mu zrádně a pomstychtivě promlčí.
Podle § 629 odst. 1 nového občanského zákoníku je promlčecí lhůta tříletá, přičemž však podle § 610 odst. 1 k promlčení soud přihlédne, jen jestliže dlužník namítne, že právo je promlčeno (sami hned na první pohled vidíte opravdu nebetyčný rozdíl mezi touto feudálně moderní úpravou a dnešním zpátečnickým občanským zákoníkem, ve kterém je to úplně stejně).
A zase jenže: nevykonává-li vlastník právo k movité věci po tři roky, má se podle § 1050 nového kodexu za to, že ji opustil (takže už mu, ani nikomu jinému, nepatří). Pohledávka podle nového zákoníku věc bude, samozřejmě movitá. Věc movitou, která nikomu nepatří, si může přivlastnit každý (§ 1045 odst. 1 stejného kodexu).
Proč by tedy dlužník složitě namítal promlčení? Prostě si pohledávku věřitele přivlastní jako opuštěnou věc.
Vidíte sami, že se chystá konec dlužníků v Čechách.
Samozřejmě i věřitelů.