yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Samozřejmě, že víme, že nový občanský zákoník je dobrý, ba přímo skvělý. Vždyť to jeho autor napsal už nejméně stokrát.
A víme přece taky, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou (což je objev často přisuzovaný Josefu Goebelsovi, který však tuto větu kupodivu zřejmě nikdy nevyslovil).
Nový občanský zákoník nejen že nesčetným lidem pomáhá, ale navíc navazuje na ty nejlepší tradice (a to, prosím, opravdu není vtip!), dokonce starší a lepší, nežli jenom římské, například na ty řecké.
Vzpomeňte jen, jak vážně trpěl bohatec, který se nerozvážně oženil s postiženou ženou nebo naopak úspěšná manažérka, jež se, jak je v kraji zvykem, provdala za notorického blba neschopného se uživit. Dlouhé roky po rozvodu se skřípěním zubů platil úspěšný a bohatý exmanžel výživné, jež mu soud nelítostně vyměřil. Ale dnes je to díky novému občanskému zákoníku docela jinak.
Co když se úspěšná manažerka provdá za notorického blba neschopného se uživit, nebo případně za jinak postiženého člověka, jehož schopnost zvládnout vlastní obživu je nulová?
Co když boháč v mladické či naopak stařecké nerozvážnosti pojme za choť nevěstu, jež pro nespočetné vady tělesné či duševní není schopna se živit?
Coby. Bohatec či bohatka se budou dále sami radovat ze svých pytlů peněz a exmanžel či exmanželka, neschopní se uživit, po zásluze zemřou hlady.
V tom je právě ono následování starých dobrých tradic, v tomto případě řeckých, nebo abychom byli ještě konkrétnější, spartských. Jestliže bylo spartské dítě shledáno nedokonalým (slabým, postiženým atd.), svrhli je do tzv. Apothet, propasti poblíž pohoří Tayget. Zatímco Sparťané měli svou propast, my máme k těmto účelům nový občanský zákoník.
Jak ohavně neřecky, ba přímo nespartsky to stanovil do loňského Silvestra zákon o rodině (v § 92 odst. 1): rozvedený manžel, který není schopen sám se živit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu. Brrr…
Podle § 760 odst. 1 nového občanského zákoníku však: „není-li rozvedený manžel schopen sám se živit a tato jeho neschopnost má svůj původ v manželství nebo v souvislosti s ním, má vůči němu jeho bývalý manžel v přiměřeném rozsahu vyživovací povinnost (…).“
Pokud ovšem neschopnost bývalého manžela sám se živit nemá původ v manželství (ale například v nemoci, v úrazu a podobně), potom, hm, prostě zatímco Sparťané měli svou propast…