yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Nový občanský zákoník přináší opravdu mnohé, co tu ještě nikdy nebylo. Tak třeba možnost abstrahovat od chladného rozumu a řešit problémy srdcem (abstrahovat od rozumu ostatně zákoník předpokládá jako naprostou nutnost).
Nezabývá se sice takovými nesmysly jako je rovnost (dokonce tak důsledně, že se vyhýbá i tomuto slovu), ale zato dává každému možnost jednat podle své povahy, nebo aspoň podle povahy, která je mu bližší (preferuje tedy svobodu rozhodování, neboli cizím slovem autonomii vůle).
Už párkrát jsme si přece připomněli, že § 1878 odst. 2 a § 1994 řeší úplně stejnou situaci pokaždé jinak: ve stejné situaci (kdy se spojí pohledávka a dluh v osobě jednoho z více věřitelů) totiž zaniká podle § 1878 odst. 2 dluh zcela, zatímco podle § 1994 jen zčásti.
Jste temperamentní, nedochvilní, trochu nepořádní, nakloněni lehkým vínům i odpoledním drinkům, ale naplněni odporem k cizím jazykům a dopravní policii? Potom snadno přežijete, když v případě splynutí pohledávky a dluhu v osobě jednoho z věřitelů dluh zanikne jen zčásti.
Anebo jste spíše precizní plánovači milující pivo a dobré jídlo a opovrhující bohémy i nepořádkem? Aneb jak kdysi napsal Jules Verne: nesnesitelní puntičkářští požírači bezpočtu klobás se zelím hojně zapíjených pivem. Ovšem pozor: pan Verne byl přece jen právník, co horšího advokát, a co nejhoršího: vystudoval práva za bídné tři roky (od roku 1848 do ledna 1851) a to mezitím ještě stihl účast na revoluci v roce 1848 a epidemii cholery o rok později (během nichž se navíc neučilo).
K lásce ke klobásám a zelí neoddělitelně patří, že při splynutí pohledávky a dluhu v osobě jednoho z věřitelů dluh zanikne celý.
V Bulletinu advokacie (Bulletin advokacie č. 11/2013, str. 32) nám totiž profesorský pan hlavní tvůrce podrobně vysvětlil, že prostě v roce 2005 jedno ustanovení opsal z německého občanského zákoníku a druhé z francouzského (a od té doby už je nikdo nikdy neporovnal, protože je nečetl, proč by to taky někdo dělal, že?)
Tak jak Vaše srdce zvolí? Francouzskou temperamentní povahu s tolerancí k nepořádku a netolerancí k cizím jazykům (viz Chovani.eu), neboli zánik dluhu jen zčásti?
Anebo klobásy se zelím, pivo a plánování, a taky v naprosto stejné situaci zánik dluhu zcela?
Je to jen a jen na Vás. Pijte víno a dlužte si, pijte pivo a buďte bezdlužní.
Tomu se přece říká pravá autonomie vůle.