yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
23. listopad je 327. den v nepřestupném roce podle gregoriánského (právník to byl, ten papež Řehoř, co ho zavedl, brrr) kalendáře a svátek má Klement. To by samozřejmě mohlo stát za mnohá připomenutí všeho toho, nad čím jsme se na těchto stránkách již tolikrát zamýšleli, neboť ono jméno ztělesňuje marxistickou tradici, jež tak dobře posloužila k pomluvení a poškození jedné nejmenované právnické fakulty.
Mohli bychom se zamýšlet například i nad tím, že autoři nového občanského zákoníku převáděli sice při jeho tvorbě staré germánské texty do ještě starší češtiny, ale přitom se vystříhali zbytečně moderních českých výrazů, kupříkladu ze 17. století. Proto se v jejich novém moderně feudálním kodexu neobjevuje třeba pojem sdílená, složenka nebo sdruženka, kteréžto puristické skvosty by měly všechny znamenat „komisní.“ Díky tomu jsme dosud neslyšeli o notorické paní složence (ostatně pan Václav Jan Rosa, který tyto velmi výstižné termíny kdysi vymyslel, byl přece právník, ba dokonce, ten děs, původně i student práv, a s těmi autoři nového kodexu nemají, nikdy neměli a mít nechtějí nic společného).
Jenže nedělní Klement zřejmě nemá být připomenutím někdejšího tuzemského světla marxismu, jehož je paní složenka tak významnou pokračovatelkou. Spíše jde o připomenutí svatého Klementa, přesněji některého ze svatých Klementů.
Je ovšem otázka, zda právě ti si nedělní připomenutí vůbec zaslouží.
Vždyť třeba ostatky svatého Klementa I. i s kotvou (kterou mu Římané přivázali na krk, než ho hodili do moře) nenašel nikdo jiný, nežli jakýsi Crha. Což byl právník, který studoval nestandardně krátce a navíc se už ve čtyřiadvaceti stal profesorem, nepochybně ovšem akreditačně neuznatelným. Nadto pod jménem Cyril či Konstantin spolu se svým kumpánem a příbuzným (bratrem) Metodějem (po krátkém studiu práv se stal vysokým úředníkem) sepsali zákon naprosto nepřijatelný pro všechny řádné oznamovatele.
Kam by třeba prosazovatelé nového občanského zákoníku přišli, kdyby platilo, co páni bratři ze Soluně pojali do svého podivného zákoníku (Zákon sudnyj ljudem), například, že se nemají přijímat a řešit vymyšlená a nedůvodná udání?
A co třeba takový svatý Klement Ochridský? Kdo to asi byl? Už je to tak, byl to žák Cyrila a Metoděje, který navíc sepsal jejich životopisy, takže jsme z deště pod okapem.
Aspoň nějakou jistotu však podzimních deštích máme i bez Klementů: můžeme pošikanovat sousedy, až se z toho, hm, posmutní. Každý vlastník pozemku přece může (podle § 1019 odst. 1 občanského zákoníku) požadovat, aby soused upravil svou stavbu tak, aby z ní nestékala voda a nepadal sníh.
Takže nás z deště pod okap už nikdy nedostanou.