yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Když dříve manžel podnikatel na valné hromadě jako společník či akcionář, především většinový, něco pokazil, určitě ho za to doma nepochválili, naopak mu od srdce a upřímně vynadali, což nevedlo k utužování rodinných vztahů, ale právě naopak.
A protože rodina i podle nového občanského zákoníku požívá zvláštní ochrany (jak praví jeho § 3 odst. 2 písm. b), nový občanský zákoník těmto nežádoucím jevům směle čelí.
Když manžel na valné hromadě začne pronášet blbost, manželka rázně vstane, mile jej okřikne a namísto něj řekne, jak je to správně. Protože naše stránky jsou genderově vyvážené, může totéž učinit manžel, kdyby podíl nebo akcie patřily naopak jeho ženě.
Ačkoli o ní nikde nemluví, přece na mnoha a mnoha místech totiž nový občanský zákoník rovnost respektuje a dokonce ji i zavádí, a protože přece jde o nový občanský zákoník, zavádí také pěkně novou rovnost.
Už jsme přece zmiňovali, že manžel nemůže prodat věc, která je jen a jen jeho, bez souhlasu druhého manžela (manželky), jde-li třeba o polštář, prostěradlo nebo hrnec, jsou-li součástí obvyklého vybavení domácnosti (§ 698 odst. 2 občanského zákoníku), ba nemůže prodat pod záminkou, že je jen a jen jeho, ani výhradně svůj dům nebo byt, pokud už do něj druhého manžela pustil (podle § 747 odst. 1 občanského zákoníku je-li ho třeba k bydlení rodiny).
Navíc však podle § 709 odst. 3 občanského zákoníku je součástí společného jmění manželů také podíl manžela v obchodní společnosti nebo družstvu (i když společníkem je jenom on sám). No, a podle § 713 odst. 1 téhož zákoníku přece součásti společného jmění užívají, berou z nich plody, nakládají s nimi, hospodaří s nimi a spravují je oba manželé společně (nebo jeden z nich, pokud se na tom dohodnou). Takže je jedině správné a modernímu zákonu odpovídající, když manžel/ka dorazí hlasovat na valnou hromadu společnosti, jejímž společníkem je jen ten druhý.
A zrovna tenhle nádherný doklad zbrusu nové rovnosti chce návrh urgentní novely zrušit.
Stejně jako chce naopak otrocky a mechanicky obnovit rovnost vlastníků tam, kde určitě nemá být.
Třeba za rodinný závod se považuje závod, ve kterém společně pracují manželé nebo alespoň s jedním z nich i jejich příbuzní (§ 700 odst. 1 občanského zákoníku), ti potom mají (podle § 701 téhož zákona) i právo na podíl na zisku a na přírůstky závodu a také (podle § 704 téhož) předkupní právo, pokud by se závod náhodou prodával. Takže pokud podnikatel neprozřetelně nechá opileckého švagra zametat dvůr, nemůže se jistě divit, že se s ním musí dělit o všechen zisk, na nemůže se divit ani jeho předkupnímu právu.
Takové (tedy předkupní) právo ovšem běžní spoluvlastníci nemají. Co by si s tímhle přežitkem totality taky počali?
Museli by se trápit, zda koupit nebo nekoupit podíl, který chce jiný spoluvlastník prodat, což by je vedlo k přemýšlení, jež jak známo obecně nesvědčí úctě k všelijakým autoritám, jež jsou podle autorů kodexu nezpochybnitelné (například oni a všichni jejich podporovatelé, konkrétně oba, jak komisní, tak exministerský, či dokonce s panem exnáměstkem dokonce tři).
No, a považte: ještě nedávná paní ministryně na stránkách časopisu Soudce (č. 1/2015) konstatovala, že zamýšlená novela znovu zavede předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu, „které nový zákoník zrušil, čímž neodborně zasáhl do právní jistoty a legitimních očekávání spoluvlastníků.“