Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
T

yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.

Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.

 

Nezletilý nezájem?

Jestlipak nezletilci mladší šestnácti let vůbec smí podle nového kodexu projevovat nezájem?

Přijetím cizí osoby za vlastní jsme v minulosti lehkovážně rozuměli ledacos.

Mladý či starý muž se zamiloval do krásné, případně i jiné, ženy a ve svém srdci ji přijal za vlastní. S tím je dnes ovšem samozřejmě konec, protože podle § 794 nového občanského zákoníku přijetím cizí osoby za vlastní se rozumí nyní jen osvojení.

S velkým uspokojením však musím na tomto místě připomenout, že se zase jednou přišlo na to, že nový občanský zákoník je vlastně docela bez chyby.

To bylo řečí (sám jsem je vedl), že nový občanský zákoník umožňuje obchodování nejen s nehty, vlasy, chlupy či vousy (kteréžto vysoce žádané zboží dovoluje nový kodex v § 112 přenechat jinému dokonce i za odměnu), ale dokonce i s dětmi, protože v ustanovení § 798 zakazuje, aby měl někdo ze zprostředkování adopce nepatřičný zisk, z čehož však samozřejmě plyne, že patřičný zisk mít může (a jistě si ho i zaslouží).

Samozřejmě lze všelijak povykovat, že až dosud se za zprostředkování adopce vůbec nesmělo profitovat, to je však jen nepatřičná závist.

Nyní se však ukazuje, že ono přijetí cizí osoby za vlastní (jak nový kodex definuje osvojení) je upraveno s tolika zadními vrátky, že je podle celé řady expertů velice obtížné, zatímco podle ostatních expertů je prakticky nemožné.

Podle § 817 odst. 1 nového zákoníku totiž například souhlas rodičů, bez něhož to v zásadě nejde, může být do tří měsíců zase odvolán (a za podmínek druhého odstavce může být odvolán i později), zatímco podle § 816 onen souhlas dokonce automaticky zaniká, pokud dítě nebylo osvojeno ve lhůtě zde stanovené (šesti let).

Rodič, který ještě nedosáhl věku šestnácti let, souhlas k osvojení nemůže dát vůbec, takže svedená dítka budou odměněna aspoň tím, že budou svá dítka vychovávat sama. To samozřejmě plně odpovídá čl. 3 odst. 1 Úmluvy o právech dítěte, podle něhož je zájem dítěte základním hlediskem i pro právní úpravu. Kdo si totiž s dítětem může lépe hrát, nežli ten, kdo je jen o málo starší a taky si ještě hraje?

Souhlasu samozřejmě netřeba, projevuje-li rodič zjevný nezájem. Podle § 820 odst. 1 občanského zákoníku přitom zjevný nezájem vzniká, trvá-li aspoň tři měsíce od posledního zájmu.

Je teď samozřejmě těžkou otázkou, zda nezletilci mladší šestnácti let, kteří, když už se stanou rodiči, jimi na rozdíl od starších musí zůstat (nemohou souhlasit s osvojením), mohou projevovat nezájem, anebo se ani k jejich nezájmu pro nízký věk nepřihlíží?

Nový občanský zákoník skoncoval s mnoha podivnými nešvary. Rázně skoncoval například s pitváním nebožtíků (počet pitev od Nového roku poklesl až o 90% a jsou i nemocnice, kde letos ještě neprovedli ani jedinou) a tudíž s patologií jako takovou (patolog k atestaci potřebuje sto dvacet pitev, tedy při současném tempu asi 40 let), i když zadní vrátka jsou i zde: kdo souhlasí s tím, aby jeho tělo bylo po smrti pitváno, zapíše své stanovisko podle § 116 do příslušného rejstříku (taky tam jdete stát frontu?), neméně rázně skoncoval s transplantacemi rohovky, a jak se zdá, nejspíš i s přijímáním cizích za vlastní.

« Zpět

webdesign and programning
IDEAS DESIGN