Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
T

yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.

Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.

 

Nezpochybnitelná

Je naprosto nezbytné, aby nový občanský zákoník konečně povýšil

z obyčejné noční můry na nefalšovanou mytologickou příšeru. Teprve tím bude završen dlouhý a záslužný proces překonávání všeho práva.

Ani nemusíme příliš hledat, abychom se ujistili, jak špatné rady právníci ostatním poskytují: Právník a občas i básník Viktor Dyk sice psal: neprodej úděl za čočovici, ačkoli tvůrci a podporovatele nového zákoníku právě na tom založili svou akademickou i pozdější existenci, a jak pěkně a dlouho jim to přece vycházelo. Kdybychom věřili právníkům, věděli bychom, že pravdu u nás najít nemůžeme. Podle starého řeckého řečníka a právníka Demosthena je totiž pravda na dně moře, a přece ji nejmenovaná komisní dáma například pokud jde o neméně nejmenovanou západočeskou právnickou fakultu i jiné školy nenašla na dně moře, u nás se ostatně nevyskytujícího, ale na dne sklenky s vínem (jen zatím přesně nevíme, zda desáté nebo až některé další?).

Tentýž Demosthenes mylně usuzoval, že to, co bylo usneseno, je stejně vzdáleno provedení jako před usnesením, a přitom největší tuzemský reformátor přece prováděl zcela zásadní reformy právě jen soustavným opakováním slova reforma (ovšem pokaždé s docela jiným přízvukem!).

Je přitom hezké a velmi podnětné nalézat na ministerských stránkách nezpochybnitelné a obecně platné pravdy. Například, že „u žádného ustanovení (míněno nového občanského zákoníku) nevíme, zda náhodou soudy jednou nedospějí k závěru, že se nemá aplikovat.“

V souvislosti s posledně citovaným usnesením Nejvyššího soudu (podle něhož postačí písemná plná moc i k jednání, jež vyžaduje formu notářského zápisu) totiž je k nalezení na stránkách Ministerstva spravedlnosti sdělení, že: „jsme v situaci, kdy se po téměř roce platnosti NOZ dozvíme, že dodržování tohoto paragrafu (§ 441) bylo zbytečné a lidé i společnosti vynaložili zbytečné výdaje.“ Jen pro připomenutí, podle § 441 odst. 2 občanského zákoníku musí mít plná moc stejnou formu jako právní jednání, pro které je udělena, avšak Nejvyšší soud pod sp.zn. 29 Cdo 3919/2014 dospěl k závěru, že co je napsáno v § 441 občanského zákoníku je pitomost, takže plná moc k sepisu notářského zápisu o založení společnosti sama notářským zápisem být sepsána nemusí. Na Nejvyšším soudě ovšem sedí právníci, takže musíme zdůraznit, že (jak pravil už Franz Kafka) ti nám tedy nový občanský zákoník nevysvětlí.

Franz Kafka sice byl právník (a navíc, běda, práva vystudoval za velmi krátkou dobu), ale prozradil nám přece (v povídce Prometheus), že „co je nevysvětlitelné, se pokouší vysvětlit jen pověsti.“ Takže stačí jen počkat, až se děsivá existence nového kodexu dostane do neméně děsivých pověstí.

« Zpět

webdesign and programning
IDEAS DESIGN