yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Nový občanský zákoník je sice, podobně jako jeho autoři, naprosto dokonalý, ale přece jen určité rezervy má. Ačkoli nás aktuálně a moderně, skromně lze říci: supermoderně, vrací do hlubin středověku, nečiní tak totiž zcela důsledně.
Naštěstí máme pro změnu zase jednou za nějakých pár (zhruba dvacet) milionů komisi, která nám připraví všechny tolik potřebné změny nového občanského zákoníku, což vzhledem k tomu, že v ní mohutně převládají jeho autoři, znamená, že se konečně do středověkých poměrů moderně ponoříme definitivně a důsledně.
Neboli, jak se praví onou moderní a srozumitelnou řečí nového kodexu: než kokot (což je staročesky tvor podle nového občanského zákoníku z pastvy vyloučený, neboli kohout) zaškvikne a hltáč s hodoválkem zapolyká (než si moderní terminologii nového kodexu osvojíte, hltáč je žrout zatímco hodoválek je ten, kdo žádostivě obchází hostiny), učiňme dílo z chatrného hotovým, kéž žádný rozpytatel nezbrání (rozpytatel je narušitel). Pro ty, jimž je dosud moderní pojmosloví nové úpravy lehce nevlastní: než kohout zakokrhá a žrout s nenasytou polknou, udělejme z nedokonalého díla dokonalé a nenechme do toho zasahovat žádného narušitele.
Tedy směle do toho.
Tak třeba dnes je 25. března, což je takový docela obyčejný 84. den v kalendářním roce. Avšak ve středověku přece původně právě dne 25. března býval Nový rok.
V Pise to tak měli dokonce až do roku 1749. Jak ovšem známo, autoři nového občanského zákoníku rozhodně nechtějí mít nic společného ani s právem, ani a hlavně s právníky, takže se pochopitelně nehlásí k městu, jehož univerzita nevěděla nic chytřejšího, nežli zahájit svou činnost právě výukou práva.
Navíc tam u nich v Pise přece učil onen kontroverzní profesor Galileo (byl vyloučen ze studia a bez ukončeného vysokoškolského vzdělání se pod plytkou záminkou geniality stal právě v Pise profesorem), který se nadto opíral o hanebné poznatky neméně hanebného rychlostudenta práv (jakéhosi Koperníka, který si v Padově od roku 1500 do roku 1503 vystudoval práva a medicinu dohromady) a nadto si klidně dopisoval s ještě hanebnějším rychlostudentem Keplerem (v letech 1589 až 1591 vystudoval na univerzitě fyziku a astronomii a kromě nich ještě i filozofii). Konec konců i ten Galileo nakonec přesídlil na padovskou univerzitu a po zásluze skončil ve vězení, posléze aspoň domácím.
To takový padovský právnický rychlostudent (vystudoval v letech 1383 až 1387) Jan Nepomucký skončil pod mostem (konkrétně Karlovým mostem, z něhož byl hozen do Vltavy). Vypadá to sice, jako kdyby studoval skoro čtyři roky, ale my poučení už víme, že doba od ledna 2001 do května 2005 činí toliko 2,8 roku (jak kdysi za pouhý milion či dva spočetl pan komukoli náměstek pod č.j. nejmenované západočeské univerzity R-576–10). A jestliže od června 1998 do října 2002 uplynuly rovné tři roky (jak pan náměstek objevil pod univerzitním č.j. R-583–10 rovněž), pak ani od roku 1383 do roku 1387 nemohlo uplynout víc, než 2,8 roku, maximálně tři roky.
Jestlipak máte ještě doma ozdobený stromeček (když je ten středověký Nový rok)?
Podle pověsti začal (někdy kolem roku 573) zdobit jedle už svatý Kolumbán, což je osoba, se kterou mají mnozí z nás opravdu leccos společného. Jak totiž už víme, viděl sice zřejmě jako úplně první lochnesskou příšeru, ale mnozí z Vás se přece také svého času potkávali s oslizlými tvory bez vlasů s tupým, zato však tuze zlým pohledem (a ani přitom nemuseli cestovat do Skotska, stačilo jen na Západ Čech) a neradostně referovali, že není vůbec o co stát.