yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Nový občanský zákoník nám přináší tolik radovánek, že je těžké se v nich aspoň trochu orientovat.
Jak jsme si již psali, máme konečně zajištěn například dovoz nebožtíků do místa svého bydliště (neboť podle § 92 odst. 2 nového kodexu se lidské ostatky, které nejsou pohřbeny a jež nikdo nechce, předají dědici).
I lháře nám nový kodex vyřešil přímo vzorově. Podle § 2788 odst. 1 je totiž povinnost odpovídat pravdivě „splněna, nebylo-li v odpovědi zatajeno nic podstatného.“
Pravda, stavební boom nám poněkud zlomyslně zkazilo globální oteplování.
Sotva nám začalo platit podle § 1019 odst. 1 našeho skvělého občanského zákoníku, že vlastník pozemku (například chodníku či ulice) má právo na to, aby soused upravil stavbu na sousedním pozemku tak, aby z ní na jeho pozemek nepadal sníh, jako na potvoru nesněží. Ještě, že citovaný § 1019 odst. 1 ukládá vlastníkovi upravit (přestavět?) jeho stavbu tak, aby z ní na sousední pozemek nestékala ani voda!
Kromě implementace evropských norem (tedy povinného zavádění evropských směrnic do našeho právního řádu) jsme objevili i superčerstvou novinku: proces zpětné deimplementace, na který jsme si poukazovali minule (zákonodárce totiž sice pozdě, ale přece a pečlivě zapracoval do novely obchodního zákoníku směrnici 2011/7/EU proti opožděným platbám, jenže obchodní zákoník, jak známo, už neexistuje a nový občanský zákoník nic takového neupravuje). Evropské instituce (zejména Komise) mají spoustu zajímavých nástrojů, jež mohou použít, když nějaký členský stát nezapracuje do svého práva evropské směrnice. Co asi budou dělat, když je sice zapracuje, ale jen na chviličku?
Konkrétně na dobu od 1.7. do 31.12.2013, což podle nás obyčejných břídilů bez fantazie je půl roku, i když podle všelijakých kdysi náměstkovských mudrců to může být docela jinak.
Pro tyto účely by se ale asi nehodil výpočet, podle kterého úprava odpovídající evropským předpisům platila s bídou necelý měsíc a půl (14% roku), to pokud budeme vycházet ze zjištění (náměstkovsko-univerzitní č.j. R-377–10), že 126 dnů je cca 0,1 roku. Možná by bylo lepší konstatovat, že mezi červencem a prosincem téhož roku uplynulo neskutečně mnoho měsíců (pod univerzitním č.j. R-750–10 a č.j. R-753–10 pan kdysi náměstek přísně vytýkal mnohočetná kumulovaná pochybení, spočívající v tom, že ve studentově dokumentaci, ke které ovšem neměl přístup, chybí jeden jediný posudek, což, jak sami uznáte, je kumulace nedostatků zcela nevídaná, o jasné, ba typické, mnohočetnosti ani nemluvě).
Pozitiva ovšem zcela jasně převládají.
Podle § 111 odst. 3 nového zákoníku se třeba konečně dozvíme, jak se má důstojně nakládat s, hm, exkrementy, močí, potem, spermatem a prostě vším, co má původ v lidském těle.