yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Už tolik nefičí, i když je celkově nepěkně, ba až hnusně. Vzhledem k podobnosti dnešního počasí a nového občanského zákoníku (viz v předchozí větě) si tedy můžeme zdůraznit další milníky na cestě za štěstím, po které nás onen kodex neochvějně vede.
Když budeme chtít někoho vydržovat, jde to. Podle § 2701 odst. 1 občanského zákoníku se totiž smlouvou o důchodu plátce zavazuje platit příjemci pravidelné peněžní dávky (neboli důchod). Aby Vám manželka, případně manžel, případně registrovaný partner či registrovaná partnerka nepřišli na to, že si někoho vydržujete, nemusí mít (podle § 2701 odst. 2 smlouva písemnou formu).
Smlouvu tedy lze uzavřít i ústně, nebo dokonce konkludentně, což znamená, že prostě pošlete někomu peníze a on si je nechá (řečí zákona je přijme).
Uznejte sami, není to vážné k popukání? Jako správný chlap pošlete své milé či milému párkrát nějaký ten peníz, případně jako správná žena učiníte totéž, a cože se to stalo? Prostě jste poslali někomu párkrát peníze, a on si je nechal. Jenže když prostě pošlete někomu peníze a on si je nechá (řečí zákona je přijme), je tím uzavřena (tzv. konkludentně) smlouva o důchodu. A ta je jako každá správná smlouva vymahatelná, především soudně.
Takže když příští měsíc jako správný chlap své milence či milenci kapesné už nepošlete, například proto, že odešel k jinému stolu a hlavně loži, může Vás žalovat o splnění povinnosti platit mu důchod. Podle § 2706 odst. 2 občanského zákoníku dokonce (odůvodňují-li to okolnosti, například že už na vydržování milence nemáte) soud nařídí na návrh příjemce prodej části plátcova majetku a použití výtěžku k placení důchodu po přiměřenou dobu do budoucna.
Ale buďte v klidu, nic světoborného se Vám vlastně nestane. Pokud byste totiž měli platit déle než pět let, podle § 2702 občanského zákoníku musí být smlouva písemná. A co je to pět let proti věčnosti?
Na druhou stranu si můžete pohodově vydržovat milence či milenku hrubě zadlužené, kteří se budou zadlužovat dál a dál (a Vy budete z jejich zadlužování náležitě týt a kořistit).
Přes jejich obří zadlužení je však jako správný gentleman či gentlemanka nenecháte upadnout do bídy (vždyť se zadlužili kvůli Vám).
Podle § 2705 občanského zákoníku totiž zřídil-li plátce důchod bezúplatně, může si zároveň vyhradit, že příjemcovi věřitelé nemohou tyto dávky postihnout ani exekučně, ani v insolvenčním řízení. Taková výhrada je účinná jak vůči všem třetím osobám, tak i vůči orgánům veřejné moci (především soudům, exekutorům a podobně).
Nový občanský zákoník skoncoval s mnoha nešvary, například s pitváním nebožtíků (počet pitev přece od Nového roku poklesl až o 90%) a tudíž s patologií jako takovou (patolog k arestaci potřebuje stodvacet pitev, tedy při současném tempu asi 40 let). Kdo souhlasí s tím, aby jeho tělo bylo po smrti pitváno, zapíše své stanovisko podle § 116 do příslušného rejstříku, a jen se do něj zkuste zapsat, když neexistuje! Podobně nový občanský zákoník (jak jsme si taky už psali) zatočil s transplantacemi rohovky anebo třeba s adopcemi.
Nyní vidíme, že si pořádně posvítil i na charitu.
Chodí Vám všelijaké žádosti o peněžní podporu toho či onoho?
Pošlete každý půlrok nějakou částku na onen bohulibý účel? Tak vězte, že jste nejspíš uzavřeli smlouvu o důchodu (ale žádné obavy, samozřejmě jen na dobu kratší pěti let!).
Kdo nevěří, ať tam běží (jak napsal například v Chomutově narozený spisovatel Jiří Žáček).