yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Už totiž víme, že podle autorů nového občanského zákoníku není tento zákon založen na zásadě rovnosti, protože ta vlastně ani neexistuje, ale na jiných důležitých zásadách. Ovšem když to budete tvrdit někomu, kdo si na rozdíl od Vás nečte v důvodové zprávě, ale třeba v § 1180 odst. 2 občanského zákoníku, snadno přijdete k nepochopení, ba i případné facce.
Příspěvky, které společenství vlastníků jednotek podle tohoto ustanovení platí správci nebo na účetnictví a na podobné bohulibé účely se přece „rozvrhnou na každou jednotku stejně.“ Máte velký byt? Máte malý, či dokonce maličký byt?
Stejně budete platit stejně. Kdyby rovnost existovala (podle autorů nového kodexu ale neexistuje), skoro bych řekl, že jste si tak nějak rovni, nebo co.
Naštěstí není náš nový občanský zákoník, jak jeho autoři moudře
uvádějí v důvodové zprávě, založen na zásadě rovnosti, ale na
základě svobody, zejména smluvní. Ukážeme si to na několika praktických
příkladech.
Jak totiž víme, mezi prosazovatele nového kodexu patřil (původně skoro
sám a nyní už zase tak) nejmenovaný (ne)spravedlnostní exministr, který
dobře ví, že demokracie je demokracie a hlasy jsou hlasy a že kdo má
funkci, má určitě i víc rozumu nežli ti, kdo funkci nemají.
Máte tedy nějaký ten parádně veliký byt a k němu i velký kus sklepa a chodby, a jste s tím nadmíru spokojeni? Tak pozor třeba na takový § 1208 písm. f) občanského zákoníku.
Shromáždění vlastníků totiž rozhoduje o změně podlahové plochy bytu, o změně podílu na společných částech, i o částečném nebo i úplném sloučení či rozdělení jednotek.
Děláte na shromáždění potíže? Napoprvé Vám lidovým hlasováním zmenší byt na polovinu. A když budete zlobit dál, sloučí vaši jednotku a jednotkou nepřizpůsobivého souseda a budete mít jiné starosti, než dělat voleným funkcionářům potíže.
Nemluvě o tom, že se taky může stát, že Vám do bytu teče, ba i sněží, případně seshora od sousedů protéká něco ještě mnohem zajímavějšího. Vzniknou-li takové vady, společenství podle § 1196 odst. 2 občanského zákoníku zastupuje vlastníky jednotek při uplatnění těchto práv (práv z vad jednotky).
Budete zlobit na shromáždění a společenství jako Váš zákonem určený zástupce uzná, že ten průsak páchnoucích tekutin do Vašeho obýváku vlastně ani žádnou vadou není a že tudíž vlastně ani nic nechcete.
Naštěstí (jak sami vidíte) je náš nový občanský zákoník založen na principu svobody vůle.
Můžeme být ale opravdu klidní. Už kdysi dávno nás jedna soudkyně Ústavního soudu ujistila, že vše bude v pořádku.
Nejmenovaná soudkyně Ústavního soudu nás totiž už 19.1. 2014 (na ČT 24) uklidnila, protože na příkladu nového občanského zákoníku vysvětlovala, že „soudci se naučí pracovat i se špatnými zákony.“