Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
T

yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.

Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.

 

Ostrovní provoz

vede podle nového občanského zákoníku ke strmému nárůstu poctivosti v naší zemi.

Každé ustanovení nového občanského zákoníku, na něž třeba i v nočních temnotách narazíme, z nás dělá lepší a poctivější lidi. Vezměme nůžky, píchněme nikoli se, a to ani kamsi, avšak píchněme kamsi do nového kodexu, a co třeba?

Ustanovení § 497 například zní: Na ovladatelné přírodní síly, s nimiž se obchoduje, se použijí přiměřeně ustanovení o věcech hmotných.

Co z toho z nás dělá poctivějšími? Jen se pěkně zamyslete a uvidíte, že to hned uvidíte.

Velké energetické společnosti nám nezištně poskytují dobrodiní světla a tepla, a přesto se najdou zlotřilci, kteří jim jejich téměř dobročinnou elektrickou energii kradou. S tím bohužel zatím nic nenadělá ani občanský zákoník. Ale cesta ke zvýšení poctivosti národa, tak zdatně nastoupená již § 7 nového občanského zákoníku (podle nějž se má za to, že ten, kdo jednal určitým způsobem, jednal poctivě, a taky navíc v dobré víře), vede i tudy. Některé lidi prostě krást neodnaučíme. Ale můžeme je možná aspoň trochu usměrnit.

Pokud budou totiž elektřinu krást nikoli velkým a skromným energetickým společnostem, ale naopak podivínům, kteří si ji vyrábějí pro vlastní potřebu (zákony v této souvislosti mluví o ostrovním provozu, kdy si vyrobenou elektřinu výrobce sám spotřebuje), není elektřina věcí, protože se s ní neobchoduje, takže ti, kdo ji kradou, přece nejsou zloději.

Neboť věcí je přece jen ovladatelná přírodní síla, se kterou obchoduje, jak nesmírně moudře praví § 497 nového kodexu. Je přitom přece jen rozdíl mezi zcizením (jak se právnicky řekne prodej) a odcizením (jak se prostě řekne krádež).

Pokud tedy někdo odcizuje (krade) elektřinu, která není určena ke zcizení (k prodeji, se kterou se tudíž neobchoduje), není elektřina věcí a její odcizení není krádeží (krade přece ten, kdo si přivlastní cizí věc), takže jsme ze spousty lidí, jež bychom jen stěží odnaučili odcizovat, udělali rovnou ze zákona poctivé lidi (podle zásady: kdo nekrade, je poctivý).

Sami tudíž vidíte, jak nový občanský zákoník nebývale přispěl k nárůstu poctivosti v našich zemích a jak ze spousty těch, kdo do Silvestra sprostě kradli udělal poctivé lidi, aniž by je nedemokraticky nutil jakkoli měnit své zvyky.

Takové poznání musí naši duši naplnit sluncem i za deštivého pátku.

« Zpět

webdesign and programning
IDEAS DESIGN