yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Právě dnešek totiž patří mezi dny, kdy nám jakýsi (jiný) autor osvětlil, proč jsou autoři a podporovatelé nového občanského zákoníku tak silní, a proč už od dob svého (naštěstí neopakovatelného) akademického působení byli vždy nejméně o krok před námi.
Jak páni autoři, ba i všichni podporovatelé (oba, možná i všichni tři) nového občanského zákoníku dobře vědí, pro dosažení pokroku je třeba leccos obětovat (především je třeba obětovat ty ostatní, jak nám dotyční autoři a pochlebníci moudře a opakovaně ukázali).
Občas je třeba se obětovat, zatnout zuby a s nechutí připomenout někoho, jehož doba studia nebyla právě standardní. Například takový Jan Jessenius v takové Padově vystudoval filozofii a medicínu od roku 1588 do roku 1591, což není věru dlouho a doktorát mu prostě jen tak uznali na pražské univerzitě (a po takovém člověku pojmenovali nejen rychlík, ale i lékařskou fakultu v Martině).
Jenže už jsme prostě zase na cestě k opakování historie.
Ne snad, že bychom trhali jazyky urážející vrchnost, jako se to stalo panu onomu Jesseniovi. Jak dobře víme a jak se o víkendu psalo i na lidovkách. cz., dnes už se přece popravuje mediálně („Dřív se likvidovalo fyzicky, teď mediálně…“).
Ne, jen bychom chtěli připomenout, že 8. června se v Praze konala pitva.
Byla to první česká anatomická pitva, bylo to v roce 1600 a Jan Jessenius pitval až do 12. července.
A právě v tom by se přece historie mohla tak pěkně opakovat.
Vždyť kdo si přeje být pitván, pokud možno po smrti, může se podle § 116 občanského zákoníku zapsat do rejstříku pitvychtivých. Protože však takový rejstřík neexistuje, ba ani se s jeho existencí v nejbližších stoletích nepočítá, je to poměrně obtížný úkol.
Kdo se neumí zapsat do neexistujícího rejstříku, může ovšem zvolit snazší, byť poněkud nákladnější cestu a sepsat svůj souhlas formou notářského zápisu.
Protože ale jsme národ spořivý a protože podle § 113 odst. 2 občanského zákoníku nelze bez nebožtíkova souhlasu pitvu provést, je docela možné, že v příštích letech objeví ve slovnících údaj, že třeba dne 8. června 2020 proběhla v Praze anatomická pitva.
A jak je to tedy s tím, že právě dnešek patří mezi dny, kdy nám některý (jiný) autor osvětlil, proč jsou autoři a podporovatelé nového občanského zákoníku tak silní, a proč už od dob svého akademického působení byli vždy nejméně o krok před námi?
Vždyť 8. června 1949 byl publikován Orwellův román 1984.
A cože v něm George Orwell (mimo jiné) prozrazuje?
Přece, že nevědomost je síla.
A taky: Lež je vždy o krok před pravdou.