yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Na rozdíl od mnoha moudrých, například nejmenovaných nespravedlnostních exministrů, všelijakých komisařek nebo tvůrců našeho občanského zákoníku, se snažím nemluvit o věcech, kterým ani trošku nerozumím.
Proto jsem se ve svých úvahách, samozřejmě jen těch psaných, úzkostlivě vyhýbal otázce brexitu, byť v duši jsem si přál, aby zůstali s námi. Prostě nerozumím tomu, proč je pád libry tak strašlivý, hm, řekněme průšvih, když naše centrální banka vyhazuje dnes už biliony korun, jen aby naše měna aspoň trošku padala?
Navíc je o mně známo, že mám celkem rád všelijaké rychlostudenty, takže je jistě pochopitelné, že mi je blízký závěr pana Karla Čapka, jaké že by tu bylo ticho, kdyby každý mluvil jen o tom, čemu rozumí. Chápu ovšem, že nejmenované komisařky, exministři a autoři nestojí o naprosto absolutního, a jak se zdá dnes už neodvratné, i doživotního bobříka mlčení.
Nehledě k tomu, že pan Čapek na pražské univerzitě studoval v letech 1911 až 1914, což není zrovna moc dlouho, takže může vlastně být rád, že o něm nejmenované komisařky a autoři nikdy neslyšeli a že se dalším z jeho slavných výroků řídí jen intuitivně (co nemůžeš udělat sám, prohlásil totiž také, pokaž aspoň ostatním).
Prostě jsem se k brexitu nevyjadřoval. Jenže jsem na počátku tohoto stále horkého víkendu potkal přítele, který bydlí kdesi za Kanálem a hlasoval pro vystoupení. Jak by Británie, argumentoval například, mohla být ve společenství, v jehož nejvyšším orgánu (parlamentu) sedí třeba takový, hm, pan nespravedlnostní exministr. V reálu ovšem padlo označení zcela nepoužitelné před dvaadvacátou hodinou, a radši ani po ní.
Ujistil jsem ho, že onen pán sice pronášel a pronáší všelijaké podivnosti (použil jsem však také výrazu zcela nepoužitelného minimálně za denního světla), ale on sám přece nikdy nic nevymyslel a nikdy nic neudělal, takže není třeba se sebeméně obávat jeho myšlenek, neb kde nic není, ani EU nebere.
Ostatně, kdo jiný by měl mít pochopení pro středověké a dnes již nesmyslné zákony, nežli právě Britové? Jejich parlamentní vrátní přece taky nekontrolují, jestli poslanci nepřecházejí na zasedání v brnění, ačkoli to omylem nezrušený zákon zakazuje, a taky nevymáhají od místních teenagerů dlužné husy a slepice za to, že se dvakrát týdně necvičí v lukostřelbě. U nás taky (aspoň zatím) nerozebíráme TOI všeho druhu (mobilní WC toalety), abychom zjistili, jak bylo naloženo s tím, co v nich je a zda je to dost důstojné, ačkoli na to má podle § 111 odst. 3 občanského zákoníku každý právo.
A komu by měla být náš respekt ke smlouvám být bližší, než právě Britům? Vždyť i když nějakou smlouvu podepíšete, zatímco Vám smluvní partner přátelsky opírá o hlavu pistoli, stejně je vzhledem k respektování smluvní svobody taková smlouva podle § 586 odst. 2 a § 587 odst. 1 občanského zákoníku pořád platná, protože uzavřené smlouvy se přece mají dodržovat (vadou na kráse je, že ten s pistolí u hlavy může přece jen podle § 587 odst. 1 občanského zákoníku namítat neplatnost takové smlouvy, nejspíš poté, co se pistole dostatečně vzdálí).
Aspoň toho jednoho jsem možná mohl přesvědčit…