yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Jak jinak, řeč je opět o novém občanském zákoníku.
Už jsme si mnohokrát připomínali starou slavnou moudrost, že netřeba hledat zlý úmysl tam, kde lze věc vysvětlit obyčejnou blbostí.
Ovšem pozor, jak vidíme na zářném příkladu nového občanského zákoníku, i blbost může být docela jednoduchá, ale naopak i velice sofistikovaná či alespoň hodně sofistikovaně zakrytá.
Už jsme si kladli otázečku: potřebujete, aby dluh zanikl zcela? Ano, máme tu pro Vás § 1878 odst. 2 (podle kterého za zde uvedených okolností dluh zaniká zcela).
Potřebujete pro změnu, aby v téže situaci a za týchž okolností dluh zcela nezanikl, ale když už tedy zaniknout musí, aby zanikl nanejvýš zčásti? S důvěrou se tudíž na nás obraťte, máme tu pro Vás § 1994 (podle kterého za naprosto týchž okolností zaniká dluh jen zčásti).
Tady je maskováním oněch chabých 116 paragrafů, jež od sebe oddělují diametrálně odlišná, ba přímo opačná, řešení jedné a téže situace. Takže tu máme prvních 116 docela oficiálně zbytečných paragrafů, protože se na ten lapsus nakonec stejně přišlo.
Jiné masky jsou dokonce ještě rafinovanější. Tak třeba podle § 712 se pro společné jmění manželů použijí ustanovení o společnosti, popřípadě o spoluvlastnictví.
Jenže podle § 2721 o vzájemných právech a povinnostech společníků ve společnosti platí obdobně ustanovení o spoluvlastnictví.
Takže to vlastně znamená, že poměry manželů se podle § 712 řídí buď ustanoveními o spoluvlastnictví, anebo, pokud se jimi neřídí, řídí se pro změnu ustanoveními o spoluvlastnictví.
Jednou platí pro to samé pokaždé něco úplně jiného, podruhé jsou zase navenek různé věci překvapivě to samé.
Jenže jak poznat, co kdy platí?
Tak třeba podle § 758 spolu v právním smyslu manželé nežijí, netvoří-li manželské či rodinné společenství, i kdyby vedli společnou rodinnou domácnost.
Manželé tedy spolu podle nového občanského zákoníku nežijí, i když spolu zrovna žijí (jak nám moudře sděluje § 758).
Takový tuctový pojem jako domácnost nový občanský zákoník se vší rozhodností nedefinuje (taky ho používá sotva stokrát), čímž se pokrokově odlišuje od tmářského komunistického zákoníku, který platí ještě poslední dva týdny a který definici domácnosti obsahuje.
Jak tedy máme chápat onu prožluklou domácnost? Když podle § 758 spolu manželé nežijí (netvoří-li manželské společenství) i když žijí ve společné domácnosti?
Že by to snad bylo až tak prosté? Že by o domácnost šlo vždycky tehdy, když lidé netvoří žádné společenství?
Jen se rozhlédněte po ulici třeba právě v předvánočním shonu. Co když všichni ti cizí kolemjdoucí, s nimiž samozřejmě netvoříte žádné manželské společenství, jsou tudíž členy Vaší domácnosti?