Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
T

yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.

Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.

 

Revoluční výjimka

aneb o přerozdělení majetku cestou práva

Že z každého pravidla je výjimka, víme všichni.

Dokonce i geniální objevitelka poznání, že každý, kdo studoval s libovolnou odchylkou od standardní doby studia, je hanebný rychlostudent (a to i kdyby náhodou studoval například mnohem déle než se má) zasluhující jen veřejné opovržení a lynč (podle okolností je lidová poprava mediální nebo alespoň zčásti skutečná), přitom coby uvědomělá komisařka je (jak nám prozradil už kdysi pan expremiér) současně čelnou českou marxistkou (ačkoli samotný pan Karel Marx vystudoval práva v Bonnu a potom v Berlíně v letech 1835  – 1836, což je věru dosti málo standardní, nehledě k tomu, že za další čtyři roky vystudoval ještě i historii a navíc také filozofii).

Přesto však pan Marx už zamlada přišel s názorem, že každá revoluce znamená přerozdělení majetku, ba v zásadě i naopak.

A tudíž vidíme, že nový občanský zákoník je nezměrně revoluční počin a že přináší přerozdělení majetku v mnoha a mnoha směrech a ohledech.

Co by měla být opravdová proletářská revoluce, když ne nabytí majetku včetně předkupního práva k němu jen proto, že bohatému příbuznému vytíráte podlahu nebo zametáte schody?

Vskutku revolučním počinem proto je uzákonění rodinného závodu, což je takový závod (dříve podnik), v němž společně pracují manželé nebo aspoň jeden z nich spolu s nějakými příbuznými až do třetího kolena nebo švagry až do kolena druhého (§ 700 odst. 1 občanského zákoníku). A ti příbuzní či sešvagření uklízeči, kteří tam z milosti bohatého pana majitele zametají, mají přece právo na podíl na zisku i na věcech za ten zisk nabytých (§ 701 občanského zákoníku), předkupní právo k závodu (§ 704 odst. 2) a hlavně právo hlasovat o použití zisku a podobných zajímavých radovánkách (podle § 702 občanského zákoníku se ovšem o tak nepodstatných záležitostech, jako je použití zisku, rozhoduje prostou většinou hlasů).

A jakým skvělým nástrojem revolučního přerozdělení je třeba takový § 2969 odst. 2 občanského zákoníku.

Když například nějakému bezdomovci, který si ustal na Vašem prahu, zahradě, dvoře a podobně, vyhodíte jeho milovanou deku pod lichou záminkou, že je zavšivená, podle síly lásky poškozeného k této textilie dojde k přerozdělení majetku, neboť podle citovaného § 2969 odst. 2 poškodil-li škůdce věc ze svévole či dokonce škodolibosti, nahradí se poškozenému též cena zvláštní obliby.

Vítejte tedy v naší revoluci.

« Zpět

webdesign and programning
IDEAS DESIGN