Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
T

yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.

Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.

 

Škodil by, kdyby to šlo

ale nejde to, opravdu to nejde.

Spousta lidí říká nejen spoustu nesmyslů (jen si připomeňme některé naše exministry, například toho nejoblíbenějšího ze všech, případně i jemu blízké novináře), a ještě navíc spoustu nepravd.

A mezi nimi se objevuje na poměrně čestném místě tvrzení, jak moc škodí nový občanský zákoník naší společnosti a vůbec nám všem. Jak si právě nyní ukážeme, je to čirá nepravda, takže pěkně odhalíme další blud.

Zkuste se třeba poohlédnout v občanském zákoníku po nějaké opravdu šílené šílenosti.

To samozřejmě není nic těžkého, stačí se jenom trochu porozhlédnout a možná ani to ne. Kterou si ale z toho kvanta vybrat? Co z té nezměrné přehršle nabídek zvolit?

Jen málo upřímných a nefalšovaných masochistů se prodere občanským zákoníkem od začátku do konce, tak pro změnu začněme vybírat z druhé strany.

Zkuste si tedy představit opravdu velký podnik se stovkami zaměstnanců a miliardovým majetkem i obratem, jehož generálního ředitele jmenuje ministr, a dokonce i s početnými náměstky, které si jmenuje generální ředitel sám.

A teď zavřete oči a představte si, že tenhle ředitel podniku v miliardové hodnotě se prostě usměje a rozhodne, že podnik přemění na takový pěkný malý spolek, sice malý, ale samozřejmě v miliardové hodnotě. Zní Vám to dost šíleně?

Podle § 3052 občanského zákoníku právnické osoby založené dříve podle zákona č. 42/1980 Sb., o hospodářských stycích se zahraničím, se řídí i nadále dosavadními předpisy, mají však právo změnit svou právní formu na spolek.

Právnickými osobami podle zákona č. 42/1980 Sb. (který byl zrušen občanským zákoníkem) byly v prvé řadě podniky zahraničního obchodu (PZO), jež podle § 13 odst. 3 citovaného zákona zakládalo federální ministerstvo zahraničního obchodu (samozřejmě dokud jsme ho měli, dnes už by šlo o Ministerstvo průmyslu a obchodu).

Takže podnik, jehož účelem je podnikatelská činnost (§ 13a odst. 1 zákona č. 42/1980 Sb.) a v jehož čele stojí generální ředitel, kterého jmenuje a odvolává ministr (§ 14 odst. 1 téhož), může změnit svou právní formu na spolek, ačkoli takový podnik samozřejmě nemá žádné členy, ze kterých by se stali členové spolku. Tady opravdu názorně vidíte, že občanský zákoník lidu této země nijak neškodí.

Protože podniky zahraničního obchodu přece už neexistují (i když některé mají právní nástupce s týmiž jmény). Protože tedy podniky zahraničního obchodu už nemáme, nemohou se dost dobře ani přeměnit na spolek a není ani třeba bádat nad tím, co by z toho všechno vzešlo.

Jak jistě uznáte, úprava sama je sice trochu (trochu?) bizarní, ba dokonce šílená, ale protože podniky zahraničního obchodu (PZO) už poměrně dávno neexistují, je sice zbytečná, ale tudíž zase dokonale neškodná.

Takže sami vidíte, že nám občanský zákoník neškodí. Jo, škodil by, kdyby to šlo, ale nejde to, opravdu to nejde.

« Zpět

webdesign and programning
IDEAS DESIGN