yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Stále znovu a znovu se ukazuje, jak hlubokou a promyšlenou pomocí nám je nový občanský zákoník například proti praní špinavých peněz a podobným aktivitám. Ba ani zákaz prodeje alkoholu mládeži se už díky novému zákoníku nemusí porušovat.
Potřebujete někomu šikovně strčit milion? Horká novinka z loňského ledna: sjednáte s ním smlouvu o věcném břemeni, kterou ten svůj milion zatížíte tím způsobem, že mu ho dáte. Věcné břemeno sjednáte třeba na devadesát let, a protože jde o věcné právo, které působí vůči všem (nikdo nesmí oprávněného ve výkonu jeho práva rušit), máte klid a Váš partner má devadesát let na utrácení.
Kdybych tohle napsal ještě před rokem a pár dny, všichni by si klepali na hlavu div by nepraskla a nabídky slušivé halenky, vlastně kazajky (svěrací), by se jen hrnuly.
Všichni, kdo prošli kolem práva třeba jen v dálce, přece vědí, že
zuživatelná věc je taková, která se běžným užíváním spotřebuje, třeba jablko, rohlík nebo hrst obilí prostě sníte, mléko, čaj nebo hrst obilí proměněnou v zajímavý nápoj prostě vypijete, uhlí spálíte v kamnech a benzín v motoru (obráceně se příliš nedoporučuje) a tak podobně.
Zuživatelných věcí je prostě spousta a užíváním se spotřebují, takže se jim kdysi říkalo spotřebitelné, než autoři nového občanského zákoníku v důvodové zprávě ozřejmili, že jde o typicky komunistický termín (takže císař František I., který s ním v občanském zákoníku z roku 1811 přišel, byl ve skutečnosti zakuklený komunista).
Věcné břemeno (termín poprvé použil až vysoce demokratický občanský zákoník z roku 1950, proto jej autoři ponechali i v novém občanském zákoníku) zase zatěžuje nějakou věc tak, že se její vlastník musí něco nedělat nebo něco snášet (potom jde o takový druh věcných břemen, který se jmenuje služebnost) nebo naopak něco dělat (a potom jde o druh věcného břemene, který se jmenuje reálné břemeno).
Na základě věcného břemene (přesněji práva, které mu odpovídá) můžeme třeba chodit, ba i jezdit přes sousední pozemek, čerpat vodu ze sousedovy studny nebo naopak k sousedům nasměrovat okap a spoustu jiných zajímavých věcí.
Můžeme taky cizí věc na základě práva z věcného břemene užívat, třeba takhle můžeme užívat cizí pozemek, dům nebo byt (podle § 1283 nového zákoníku služebnost užívacího práva poskytuje uživateli právo užívat cizí věc pro jeho vlastní potřebu a pro potřebu jeho domácnosti).
A teď konečně pozor: Podle § 1294 občanského zákoníku zřídí-li se služebnost užívání k zuživatelným zastupitelným věcem (třeba k bedně jablek, lahvi kořalky, pěti litrům nafty, metráku uhlí nebo třeba k tomu milionu českých peněz), „může uživatel nakládat s věcmi podle své libosti.“
Uvidíme, jestli bude častější zřizovat věcné břemeno k bedně jablek nebo lahvi kořalky, nebo třeba k oněm milionům?
Jen na okraj: mladistvým se alkohol nesmí prodávat. Ale abychom jim k němu zřídili věcné břemeno (služebnost užívání) nic nikde nezakazuje. A když jim tu služebnost užívání k lahvi kořalky zcela v souladu se zákonem zřídíme, mohou s tou kořalkou přece nakládat podle své libosti.