yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Smrt a daně jsou podle nesmrtelného filmu (Seznamte se, Joe Black) jediná jistota (první to tuším v onom díle pronesl Drew a Joe Black to tázavě zopakoval).
Zatímco komunistický vůdce trapně označil stranu pana protikorupčního exministra kmotrovské spravedlnosti za korupční, pan exministr naopak správně poukázal na neuvěřitelné zhovadilosti, jichž se totalitní strana v minulosti dopouštěla.
Například, považte, nejprve někoho mediálně pošpinila, vyvolala proti němu hysterickou nenávist davu a potom ho prostě za potlesku tupců mocensky dorazila. Jako vždy musíme s panem exministrem plně souhlasit, že něco podobného je vskutku odporné.
A naplněni předvolebním uznáním musíme notorickému panu exministrovi přiznat další nehynoucí zásluhy. Ne, teď nejde řeč o tom, že dokázal vytvořil kmotrovský systém plně protikorupční (aspoň to tak sám říká), ne, máme na mysli zásluhu úplně jinou.
Jako vždy jde už zase o náš skvělý, nový občanský zákoník.
Hned několikrát jsme citovali ostudný dopis habsburské panovnice, Marie Terezie, ze dne 4. srpna 1772, v němž učené právníky poučuje, že zákon nemá nahrazovat učebnici, má být sepsán jednoduchým jazykem, aby mu každý porozuměl, a navíc nemá upravovat události, které se přihodí jen málokdy, ale má upravovat události obvyklé a běžné. Podle panovačné Rakušanky (snad jí v její panovačnosti alespoň trochu polehčuje, že byla panovnice) vůbec má zákon vymezovat to, co v něm je časté, a nezabývat se pojmy okrajovými, nahodile a málokdy se objevujícími.
Když už jsme u těch daní, zákon o daních z příjmů (č. 586/1992 Sb.) upravuje všelijaké daňové úlevy v souvislosti se spoluprací osob žijících v domácnosti (§ 13), například v domácnosti žijícího manžela (§ 35ba), nezdanitelnou část daně (§ 15) nebo daňové zvýhodnění(§ 35c) v souvislosti s žitím v domácnosti, atd. Konec konců, pojmu domácnost používá celkem 2123 právních předpisů.
Na rozdíl od nynějšího zastaralého občanského zákoníku však náš zbrusu nový občanský zákoník pojem domácnosti nikde nedefinuje.
Jinak orientovaní autoři nového zákoníku prostě vzhledem ke své odlišné orientaci (nejsou totiž orientováni na definování pojmu domácnost) prostě neshledali, že by takové definice bylo zapotřebí, čímž například v citované daňové oblasti nastanou nepochybně mnohé radovánky (zákon, který představoval marný pokus přizpůsobit rozumně sestavené daňové právo novému občanskému zákoníku, totiž Senátem neprošel).
Přitom samotný pojem domácnosti se v novém občanském zákoníku vyskytuje asi stokrát (řekl bych, že dokonce 101×), takže nic moc, sami uznáte, že tak řídce se vyskytující pojem prostě netřeba definovat.
To třeba takové švagrovství samozřejmě nový zákoník definuje (v § 774), přičemž je vskutku pozoruhodné, že kromě této definice (v níž je švagrovství definováno) se už slovo švagrovství v celém zákoníku nikde nevyskytuje (ovšem pozor, dvakrát se tam objeví slovo: „sešvagřený“).
A připomeňme v této souvislosti onen tereziánský dopis ze 4. srpna 1772, v němž císařovna píše, že zákon má vymezovat to, co v něm je časté, a nezabývat se pojmy okrajovými, nahodile a málokdy se objevujícími.
Ano, notorický pan exministr kmotrovské spravedlnosti a všichni jemu blízcí (oba?) jsou představiteli obětavého, odvážného, ba možno říci až hrdinného, na osobní oběti nedbajícího, protihabsburského odboje!
Právě dnes uplynulo 690 let ode dne, kdy musely být Janu Lucemburskému odevzdány všechny dokumenty, o něž Habsburkové opírali své nároky na český trůn. Z historie víme, že to nepomohlo. Už v roce 1437 se nacpal na náš trůn Albrecht II. a v roce 1526 Habsburskové znovu natáhli císařskou pracku po našem trůnu. Takže ještě štěstí, že pořád máme hrdinné protihabsburské partyzány.
Jediná jistota jsou ovšem smrt a daně.
I když Senát odmítl daňové zákony související s novým občanským zákoníkem, k zažehnání hrozby to nestačí. Jaká jistota před novým občanským zákoníkem nám tedy zbývá?