Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
T

yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.

Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.

 

Stop novelám!

Samozřejmě novelám občanského zákoníku.

Nový občanský zákoník by v žádném případě neměl být ani trošku novelizován. Narušila by se tím totiž elegantně, leč křehce, pletená pavučinka právní úpravy. Všimněte si, že píšu pavučinka a rozhodně nemám na mysli nějakou síť, neboť jsem si velice dobře vědom toho, jak odporné je nejrůznějším lidovým komisařkám a jejich blízkým, tedy i tvůrcům nového kodexu, samo toto slovo.

A nový občanský zákoník je v nynější podobě tak vzácně vyvážený, že sebemenší zásah do něj je hřích.

Ostatně, tak jako vždy, posuďte prosím sami:

V naší zemi byl po dlouhém úsilí přijat zákon č. 134/2013 Sb., ve zkratce nazývaný zákon o transparentnosti (jehož cílem bylo zprůhlednění vlastnické struktury akciových společností). Jak se píše například v komentáři k novému občanskému zákoníku (Wolters Kluwer, Praha 2014, díl III., str. 1200) „zavedením institutu svěřenského fondu bylo toto úsilí zmařeno.“

Podle § 1448 odst. 3 nového zákoníku totiž majetek ve svěřenském fondu není majetkem zakladatele, ani správce, ani nikoho jiného. Jde prostě o vlastnictví, jež nikomu nepatří, které spravuje správce a z něhož někdo něco dostává. Svěřenský fond se nezapisuje do žádného rejstříku (na rozdíl od quebeckého občanského zákoníku, ze kterého to autoři toho našeho, hm, ve kterém se autoři toho našeho inspirovali), zakladatelské právní jednání nejenže nemusí mít formu notářského zápisu, ale může být ústní, prostě když za Vámi přijde exekutor, řeknete jen, že všechny ty věci kolem patří svěřenskému fondu, neboli vlastně nikomu a exekutor po zásluze ostrouhá (a kdyby jenom on).

Už jsme se zmiňovali o tom, že pokud někomu (milence, milenci a podobně) budete poskytovat pravidelné peněžní dávky, můžete si podle § 2705 vyhradit, že nemohou být postiženy ani exekučně, ani v insolvenčním řízení. Smlouva o důchodu taky nemusí být písemná (není-li na dobu delší pěti let), takže když za Vámi přijde exekutor, řeknete jen, že všechny ty věci kolem pocházejí z důchodu, ohledně kterého byla ústně sjednána výhrada, že ho nelze postihnout ani exekucí ani v insolvenci, a exekutor pro změnu po zásluze ostrouhá (a kdyby jenom on).

Na druhou stranu nám ale občanský zákoník založil nezadatelné právo na transparentní kanalizaci, neboli právo být informován o každém, hm, jak jen to říci před dvaadvacátou hodinou, předmětu, který pochází z Vašeho těla.

Jak vidíte, je to nesmírně vyrovnané:

V případě svěřenského fondu nemáte o majiteli ani potuchy, a na majetek si tudíž ani nesáhnete.

V případě smlouvy o důchodu sice víte, kdo je majitelem, ale na majetek si ani nesáhnete.

V případě toho, co pochází z lidského těla, máte právo vědět, co a jak, a pokud tak učiníte s náležitou důstojností, můžete si i sáhnout.

Vyrovnanost vskutku až neskutečná, co říkáte?

Takže STOP novelám občanského zákoníku (radši ho zrušte celý)!

« Zpět

webdesign and programning
IDEAS DESIGN