yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Ve víru eurovoleb by se mohl ztratit smutný povzdech (Parlamentní listy.cz letošního 24.5.), že v naší krásné zemi působí jen 488 znalců psychiatrů. Právě o rok a dva měsíce dříve (tedy neuměle počítáno podle našich nevalných schopností, neb to bylo 24.3.2013, což například podle počtů pana komukoli náměstka mohlo být kdykoli od Silvestra před naším letopočtem do budoucnosti velmi velmi vzdálené) si tytéž listy stejně smutně povzdechly, že v téže naší krásné zemi pobývá 26 000 osob zbavených svéprávnosti.
No a, ptáte se, mírně znaveni celodenním žárem globálního oteplování? Ostatně, klíč k veškerému vědění je přece otazník, jak pravil blahé paměti už Honoré de Balzac (pravda, byl to právník a navíc ani nestudoval nějak zvlášť dlouho, ale i tak).
Podle našeho nového, skvělého občanského zákoníku (§ 59) může soud svéprávnost omezit jen dočasně, nejvýše na tři roky, uplynutím této doby právní účinky omezení zanikají (pokud však bude zahájeno řízení o prodloužení doby omezení, trvají do doby rozhodnutí o novém omezení, maximálně další rok).
Podle § 3033 odst. 1 občanského zákoníku přitom osoby, které byly zbaveny způsobilosti k právním úkonům (před 1. lednem 2014) nabudou svéprávnosti nejpozději uplynutím tří let od tohoto data, pokud soud nerozhodne jinak.
Statistika věda je, a tudíž snadno zjistíme, že během následujících tří let (běda, pět měsíců už marně uplynulo!) musí 488 znalců přezkoumat duševní stav 26 000 zbavených svéprávnosti a soudy o nich musí rozhodnout. Pomineme-li velkoryse již promeškaný skoro půl rok, vychází to tak asi na jeden posudek týdně pro každého znalce po dobu tří let (přesněji by každý ze znalců daného oboru měl vypracovat za rok 53,3 posudku).
Odměna znalce je podle § 16 vyhlášky č. 432/1992 Sb. v tomto případě 100 až 350 korun za hodinu a platí ji soud (pardon, stát). Ještě že se nemusíme obávat o státní rozpočet: vždyť podle důvodové zprávy k občanskému zákoníku žádné výdaje pro státní rozpočet nepřinese (jak to udělá, aby přitom zaplatil znalcům onu odměnu, ovšem vážně netuším).