yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Vždyť přece paní šéfová dávno ví předem, jak se kterou školou naložit, protože osud školy vyčte z fyziognomie jejích představitelů, případně v rámci společného věšteckého nahlížení na dno vinných sklenek (původně ovšem zaplněných).
Zpočátku jsme se, zjevně mylně, domnívali, že polednice a jiné půvabné bytůstky tuzemské provenience převzaly jako zásadní věšteckou metodu onu kdysi pradávno používanou v antickém městě Farai. Dovolil jsem si to připomenout v úvaze Věštírny z letošního 22.8. (jinak věnované zejména článku na Ihned.cz sepsanému na téma: proč vadí Bátora a exkomunistka Dvořáková nevadí, který se hbitě stal nejčtenějším článkem dne).
Ve starém Farai to chodilo tak, že se zaplatil nějaký ten peníz a věštbou pak bylo to první, co jste uslyšeli po odchodu na ulici. Jak se ale zdá, věštění z prázdného dna původně plné vinné sklenice slaví úspěchy tak nečekané, že věštci ve Farai se jen závistivě mhouří prázdné oční důlky a zlostně se kroutí ve svých zapomenutých antických hrobech. Není divu, že po jejich městě nakonec pojmenovali leda tanga.
Stejně jako kdekoli jinde, existuje ovšem i ve světě čar a kouzel přísná dělba práce.
Naše smysly například zkouší obloudit luzné víly, jimž producírování před čímkoli nezměrně sluší a jejichž účes drží i ve vichřici a průtrži mračen, zatímco věští zásadně šeredné až odporné a zlé babice.
Nepřející jazykové tvrdí, že vůbec nejlepší, ale tudíž i nejšerednější a nejzlejší ze všech byla Sibyla Kúmská. Jenže to tvrdí Řekové, kteří mají svých starostí dost a dost a navíc určitě vůbec neznají poměry například v naší krásné vlasti. Já si jako správný patriot myslím, že Sibyla Kúmská na tuzemské ježibaby prostě nemá.
Moderní doba navíc přináší mnohé zásadní změny a zejména emancipaci.
Co je to taková víla? V prvé řadě jde o bytost mdlého rozumu. Slovanský výraz víla totiž pochází od slovesa víliti, neboli být bláznivý, posedlý, šílený nebo prostě jen blbý. Krom toho je to stvoření, jež miluje se předvádět a jemuž to velice sluší a je krásně učesané (ošklivé víly se nazývají divoženky a vyznačují se naopak tím, že jsou rozcuchané a neupravené).
Když mohou v jiných zemích ženy řídit tanky a stíhací letouny, proč by jinde, třeba u nás, muži nemohli být vílami?
Připomeme-li, že víla je bytost posedlá, bláznivá, či prostě jen blbá, která miluje se předvádět, a je přitom upravena a učesána, vidíme z našich médií, že v tomto směru byly již učiněny zcela zásadní kroky.
Zatímco všelijaké prorokování je stále ještě doménou šeredných babic, v oblasti procedurování a sebeprezentace máme zcela nepochybně k dispozici nějaké ty víláky.
Poohledněte se po nich sami: pěkně učesané bytosti mdlého rozumu, jež se rády předvádějí.
Proti zlým vílám pomáhá máta či pelyněk. Že by i proti zlým vílákům?