Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
T

yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.

Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.

 

Wanapouza

aneb jak jen učinit náš nový kodex aspoň trošku srozumitelnějším

Komu se nelíbí nový občanský zákoník, měl by zavítat do končin téměř rovníkové Afriky, a nový kodex by mu byl rázem mnohem a mnohem bližší.

Je ovšem pravda, že v křovinatém buši je podstatně lepší orientace, nežli ve středověkém kodexu. I když na druhou stranu, pokud se zkusíte v novém zákoníku orientovat třeba podle směru putování mravenců, je to metoda stejně dobrá a hlavně stejně účinná jako kterákoli jiná.

Určitě si vzpomenete, jak kodexoví autoři svého času ovládli nejmenovanou západočeskou právnickou fakultu a vyhazovali z ní postupně pokud možno všechny ostatní učitele (samozřejmě i studenty), přičemž tvrdili, že souhlasu odborové organizace k vyhození odborového funkcionáře není třeba, protože příslušné ustanovení nemohli najít. Navzdory polehčující okolnosti, že se prožluklý § 61 lstivě ukryl mezi § 60 a 62, kde by ho rozhodně nikdo nečekal, sklidili jistě nezasloužený výsměch. A tak tedy prosadili kodex, ve kterém už nenajde nikdo nic, a tudíž jsou na tom všichni úplně stejně jako oni.

Některým z Vás prý dokonce zase tak moc nechyběla třeba možnost prodávat nehty, vlasy nebo knír (kterou nám konečně poskytl § 112 nového občanského zákoníku).

Ale zelené pahorky africké poskytují skutečně velikou inspiraci, stejně jako místa, kde nejsou pahorky, ale jsou hory, nebo naopak roviny.

Když potkáte Masaje, ověnčeného všelijakými ozdobami včetně náhrdelníků z nehtů, jen se podivujete, proč nám § 112 neumožňuje výhodně prodávat i zuby, možná i uši. Ve zdejších horkých končinách se zdá, že by to mohl být opravdu zajímavý vývozní artikl.

Spousta lidí si taky stěžuje, jak moc je nový občanský zákoník těžko srozumitelný, ba dokonce zcela nesrozumitelný. Jak to tady poslouchám, byla by možnost udělat ho mnohem srozumitelnější. Ostatně, posuďte sami:

Wanapouza nywele, ndeve, masharubu, kucha, kipaji.

Hned je přece vše mnohem srozumitelnější. Nywele jsou vlasy, ndeve vousy, masharubu je knír a kipaji zase obočí, no a kucha? Kucha je přece nehet. A máme tu jak na talíři prodej (wanapouza) podle § 112 nového občanského zákoníku.

Vidíte, když se člověk snaží a nehází hned flintu do žita, dokonce i nový občanský zákoník může být daleko srozumitelnější. Jen je třeba ho přeložit do svahilštiny.

« Zpět

webdesign and programning
IDEAS DESIGN