yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Co svět světem stojí, lidstvo miluje záhady.
Už kdysi v dávné době jsme si připomněli, jak si v době ještě dávnější povzdychl Aeneus Piccolomini (od roku 1458 sice papež Pius II., ale ještě před tím, fakt neuvěříte, rychlostudent práv, naštěstí alespoň ne plzeňských, ale těch v Sieně), velký znalec českých poměrů a autor knihy o české historii, že v Čechách toho kdejaká šeredná, zlostná babizna napíše víc než v Itálii kněz (bojím se, že to nám zůstalo až do horké současnosti). Ale taky o nás psal jako o národu až nezdravě zvědavém.
Ano, co svět světem stojí, lidstvo miluje záhady.
Což je nepochybně jediný důvod, proč byl schválen náš občanský zákoník, které přece je pravým semeništěm záhad. Kdysi jsme měli smlouvu o prodeji podniku, na které toho moc záhadného nebylo. Musela být písemná, a vůbec byla taková nějaká fádní.
Dnes máme místo toho koupi závodu, což by mělo být přibližně totéž. Můžeme ji ovšem uzavřít i ústně. Neboli:
Otázka: Hele, nechceš mi prodat ty Škodovy závody?
Odpověď: Tos uhodl.
Výsledek: prodáno, pardon, koupeno.
Nemluvě o tom, že není-li předepsána písemná forma, nemusí být smlouva vůbec uzavřena slovy, takže ji lze uzavřít například jednoznačnými skřeky či vrčením, ba i pouhými posunky.
Jenže: kupující, který je zapsán ve veřejném (obchodním) rejstříku, nabývá podle § 2180 odst. 1 občanského zákoníku vlastnictví závodu teprve zveřejněním údaje, že uložil do sbírky listin doklad o koupi. A hned máme první pěknou záhadu. Jak uložíte do sbírky listin ústně uzavřenou smlouvu?
Nemluvě o tom, že pravou záhadou je, jak uložit do sbírky listin souhlasný skřek, tázavé vrčení nebo kývání hlavou či libovolnou končetinou všeho druhu.
Podle § 2179 odst. 1 občanského zákoníku je zase do zápisu o převzetí závodu zapsat všechny věci náležející k závodu, což může být u opravdu velkých závodů opravdu velká otrava.
Jenže když se věc náležející k závodu neuvede v zápisu, kupující ji nabývá společně se závodem (jak moudře stanoví § 2179 odst. 2 citovaného zákoníku). Záhadou ovšem je, proč se tedy s těmi věcmi tak pracně vypisovat, když „neuvede-li se v zápisu věc náležející k závodu, nabývá ji kupující společně se závodem?“
Se záhadami mají totiž autoři a prosazovatelé nového kodexu vskutku bohaté (míněno dobře placené) zkušenosti. Jen si vzpomeňte, jak rázně a nekompromisně pod č.j. R – 505 – 10 nejmenované absolventce západočeské právnické fakulty vytkli, že hrubě, ale opravdu hrubě porušila studijní předpisy přijaté dne 16.8. 2004 (což od ní bylo velmi lstivé vzhledem k tomu, že už v květnu 2004 ukončila studium, jak se v citovaném lejstru výslovně praví).