Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
T

yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.

Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.

 

Že by právě proto

byl náš civilní kodex tak obsáhlý?

V jiné souvislosti jsme si psali o tom, že nejmenovaná komisní šéfová rozhodně není žádný Einstein.

A hned jsme to doložili fakty: Einstein měl rád studenty, choval se slušně ke kolegům atd. atd. Rozdíl je však samozřejmě viditelný třeba na příkladu dalších a dalších vysokých škol, posledně ekonomických, jež jsou šikanovány podle způsobu, jímž byla kdysi sice mučivě dlouho, leč nakonec marně, šikanována nejmenovaná právnická fakulta. Pokud opakujete stejný pokus, a čekáte jiný výsledek, pak jste idiot, napsal přece mimo jiné Albert Einstein.

Z téhož moudra můžeme vyvodit také to, že s vytvořením a silovým prosazením našeho občanského zákoníku taky neměl nic společného někdo podobný Einsteinovi (podobou nemyslíme, že Einstein byl milý, vlídný ke kolegům a studentům a vždy ochoten pomoci, neboť ono autorstvo má přece tytéž vlastnosti, například je ochotno si kdykoli pomoci).

Zmiňovali jsme už skvělou zásadu, že stavba je součástí pozemku (podle našeho nového občanského zákoníku aspoň někdy). Vymysleli ji už Římané, a zjistili, že se moc nepovedla, no, však víte, jak to Einstein psal o tom stejném pokusu.

Zato základní inspirace nového kodexu se zjevně nalézá v Hegelově učení. Ačkoli byl ten Georg Wilhelm Friedrich Hegel (běda!) celkem bídný rychlostudent (za necelé tři roky zvládl filozofii i teologii, a ještě pak navíc napsal celkem tlustou knihu o filozofii, no budiž, leč považte: o filozofii práva!), tuze pěkně zformuloval zákon přeměny kvantity v kvalitu.

Myslíte si snad, že nový občanský zákoník z nás chce udělat národ vytrvalostních běžců? Že snad má platit, že kdo vytrvale necválá, není Čech?

Ano, podle § 1046 odst. 2 občanského zákoníku se zvířetem bez pána stane zajaté zvíře, které Vám uteče, pokud ho soustavně (slovník synonym dodává, že to znamená neustále, nepřetržitě) nestíháte (s uprchlou gazelou tudíž může být dost problém).

Nebo že se máme cpát masem bílých hadů, abychom porozuměli řeči zvířat? Po vzoru Jiříka ze Zlatovlásky, samozřejmě. Komu by vadilo, že ten Karel Jaromír Erben, který to vymyslel, byl právník, může si sice zhruba totéž přečíst i v pohádce Bílý had od bratří Grimmů, jenže si moc nepomůže, protože i Jacob Grimm byl přece právník.

Zkrocené zvíře, které vlastník nestíhá a samo se k němu nevrátí v přiměřené době šesti týdnů (§ 1047 odst. 1 občanského zákoníku) je totiž taky zvířetem bez pána a může si ho přivlastnit každý, jen se musí zeptat: Prosím pěkně, pane lve, tygře či krokodýle, jste zajatý nebo zkrocený? A pokud b) je pravda, jak dlouho jste se už nevrátil domů?

Bílý had by se hodil, jinak ale je hodnocení podobných ustanovení celkem jasné, jednoznačné a před dvaadvacátou hodinou nereprodukovatelné.

A tady máme právě naději a inspiraci v tom Hegelovi: když nashromáždíme dost pitomostí, třeba se naráz změní kvalita a předpis bude z ničeho nic opravdu moudrý. Že by právě proto byl náš kodex tak obsáhlý?

« Zpět

webdesign and programning
IDEAS DESIGN