Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
T

yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.

Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.

 

Rozdíly aneb E=...

Doba vskutku přináší velmi zásadní rozdíly v oceňování.

V západočeské metropoli třeba uspěla strana, kterou notorický pan exministr kmotrovské spravedlnosti rázně opustil. Leckterý neuvědomělý člověk by si tedy klidně mohl myslet (určitě mylně), že snad i v minulosti této straně vyhrávalo volby něco jiného než láska všeho vesmíru k notorickému panu exministrovi. Mnozí by si mohli možná dokonce i myslet, že se tak úplně nezasloužil o odražení Žižkova vojska od městských hradeb a tudíž ani o ukořistění husitského velblouda.

Doba totiž přináší velmi zásadní rozdíly v oceňování. Už jsme si kdysi připomněli jakési podivínské profesory, jejichž vlastní studium trvalo docela krátkou, rozhodně nikoli standardní dobu, kteří milovali medvědy (a možná dokonce i medvídky) a i jinak se provinili spoustou nepravostí: například se chovali nápadně slušně ke studentům (ba i uklízečkám) a byli nezměrně geniální a přitom tolerantní a milí. Není tudíž divu, že brali za rok asi třetinu toho, co svého času notorický pan exnáměstek za hodinu práce na odebírání akademických titulů (kolik za totéž brali Gottwald s Čepičkou nelze exaktně zjistit), o jeho notoricky exministerském šéfovi nemluvě. Těm totiž nelze vyčítat nic z oněch nepravostí, jež jsme u pana profesora s 800,– Kč ročního platu výše uvedli (slušnost, tolerance, genialita).

Vždyť také onen pan profesůrek (jakýsi Einstein) se zmohl leda na pár prostých a snadno pochopitelných výpočtů (např. E=mc2), zatímco za ony masivní zasloužené honoráře nám byly položeny pravé matematické záhady jako třeba proč je-li podle univerzitního č.j. R-584–10 je doba od 2.5.2004 do 23.8.2005 dobou dvou měsíců a třinácti dnů, má podle univerzitního č.j. R-377–10 rok 1260 dnů (neboť 126 dnů je 0,1 roku) a mnohé další jako bonus. Ovšem slovní úlohy jsou slovní úlohy, a v tom je samozřejmě k nezaplacení onen profesor kdysi pohostinsky vystupující (naštěstí jen krátce) pod pseudonymem statutární proděkan, který přinesl lidstvu, či alespoň našemu národu, základní lidské právo na průhlednou, a tudíž vysoce transparentní, kanalizaci (neboť podle § 111 odst. 3 nového občanského zákoníku má každý právo se dozvědět, jak bylo naloženo s tím, co pochází z jeho těla).

Ovšem nějaká sice transparentní, ale přece jen kanalizace, rozhodně nemá na logické veletoče, obsažené na jiných místech citovaného kodexu. Věděli jste, že dům ve kterém bydlíte je vlastně součástí Vašeho bytu?

Neboť podle § 506 odst. 1 občanského zákoníku je dům (budova) součástí pozemku, na němž je postavena (někdy to sice neplatí, ale velice často to platí). Prostě dům je řekněme poměrně často součástí pozemku. No, a byt je poměrně často tak zvanou jednotkou (§ 1159), kterou tvoří byt (nebo nebytový prostor) a podíl na společných částech nemovité věci, do které patří i pozemek (podle § 1160 odst. 2 občanského zákoníku společnou částí je vždy pozemek, na němž byl dům zřízen), takže pozemek je součástí jednotky („pozemky, které jsou součástí jednotky,“ například podle § 2 písm. e) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí, nejsou předmětem daně z pozemků). A tu to máme: dům je součástí pozemku, ale pozemek je součástí jednotky, kterou je byt v onom domě. A protože byt je podle § 1159 občanského zákoníku „prostorově oddělená část domu,“ máme tu naprosto úžasnou logickou konstrukci:

Dům je součástí pozemku, ale pozemek je součástí části domu.

V porovnání s takto košatým výtvorem se určitě pan profesůrek za své prosté a jednoduché E=mc2 hluboce stydí.

« Zpět

webdesign and programning
IDEAS DESIGN