yto stránky nebyly vytvořeny kvůli osobní prezentaci. Existují jen proto, aby podpořily boj skvělých studentů a učitelů plzeňských práv proti bezpráví a zvůli. Na těchto stránkách budou proto přinášeny důkazy toho, že Fakulta právnická byla a je fungující institucí s dobře zvládnutým systémem výuky a vytvořenými kriterii pro hodnocení studentů (jak pravila zpráva Akreditační komise v červnu 2008). Tvrdit něco jiného je lež.
Doc. JUDr. Milan Kindl, CSc.
Nevěříte snad?
Už víme, že budeme muset opravdu dobře znát zásady slušnosti. Ten, kdo je nezná, totiž nebude přesně vědět, kolik se té které pastvině pase krav (případně volů, psů a jiných hospodářských zvířat). Jak jsme si psali už včera, podle § 1280 odst. 1 není-li počet pasených zvířat zřejmý určí se podle zásad slušnosti. Ovšem pozor: při určování počtu pasených hospodářských zvířat podle zásad slušnosti (i jinak) se nepočítají sající mláďata (čímž jsou nebývale zvýhodněna hospodářská zvířata, jejich mláďata nesají, například krokodýlové, pštrosi, kapři, perlorodky a ústřice nebo i bourci morušoví).
Dosti však pro dnešek slušnosti na pastvě. Pro změnu pochválíme zase něco jiného.
Někteří politici se prý nechají svést ke všelijakým podivným praktikám, netransparentním a nekorektním, neřkuli snad i korupčním.
Také tomu má, jak všichni dobře víme, zabránit (stejně jako všemu ostatnímu) v prvé řadě nový občanský zákoník. Dokonce nejen tím, že podle něj budeme od Nového roku všichni úředně poctiví (neb se podle jeho § 7 má za to, že pokud někdo jednal určitým způsobem, jednal také poctivě, ba dokonce i v dobré víře).
Ustanovení § 7 nového občanského zákoníku totiž není zdaleka jediné, jež nám zaručuje naprostou protikorupčnost a transparentnost nové úpravy. Ostatně, jako vždy, posuďte sami:
Existují všelijaké osoby, které nemohou nabývat určitý majetek, třeba exekutoři nebo zaměstnanci exekutorských úřadů při exekučních dražbách (srov. 70 exekučního řádu), soudci nebo zaměstnanci soudu při dražbách soudních (třeba podle § 338u) odst. 2 občanského soudního řádu). Ostatně nevypadalo úplně protikorupčně, kdyby si třeba zastupitelstvo obce transparentně rozdělilo její majetek. Tomu je třeba zabránit a nový občanský zákoník to, jako vždy, umí.
Zkusme si tedy představit smlouvu, kterou obec, kraj, stát nebo někdo podobný za babku prodává majetek někomu, kdo s obcí, krajem či státem má jen pramálo společného, ne-li vůbec nic.
Kromě celé řady jiných novinek nám nový občanský zákoník přináší i dosud nevídanou možnost postoupit celou smlouvu někomu jinému (v § 1895 a následujících).
Až dosud jsme v naší zemi měli cenné papíry na řad (a jiné cenné papíry, tedy cenné papíry nikoli na řad). Cenné papíry, tedy i směnky, na řad, jsou ty, kde musí být uvedena osoba, v jejíž prospěch je cenný papír vystaven, jako osoba oprávněná (Kovařík, Z.: Renesance směnky I., Právní praxe v podnikání č. 1/1992, str. 19).
Proč Vás tady otravuji s nějakou směnkou na řad (což je mimochodem každá směnka, ve které není napsáno, že na řad není)?
Přece proto, že nový občanský zákoník zavádí úžasnou, ale opravdu úžasnou novinku, totiž smlouvu na řad (což je prakticky každá smlouva, protože prakticky v každé smlouvě musí být uvedena a identifikována nějaká ta oprávněná osoba: prodávající, kupující, pronajímatel, nájemce, objednatel, zhotovitel…).
Podle § 1897 odst. 2 nového občanského zákoníku obsahuje-li písemná smlouva ujednání, že je sjednána na řad, pak se může postoupit rubopisem, o kterém platí předpisy o směnkách.
A je to tady!
Rubopis se podle čl. I § 13 odst. 1 zákona směnečného a šekového píše na směnku nebo list s ní spojený, ale pozor: podle druhého odstavce v rubopisu netřeba uvádět, na koho se směnka převádí, ale stačí, když se na rub směnky dosavadní majitel podepíše (takový nevyplněný rubopis se nazývá blankoindosament). Aby byl blankoindosament platný, je třeba podpis dosavadního majitele napsat buď na rub směnky nebo na list s ní spojený.
Podle čl. I § 14 odst. 1 směnečného a šekového zákona rubopisem, a to i nevyplněným, tedy blankoindosamentem, přechází všechna práva a povinnosti: o tom, kdo má směnku v rukou, platí, že řádným majitelem, prokáže-li své právo rubopisy, a to i tehdy, pokud poslední z nich je blankoindosament (čl. I § 16 odst. 1 citovaného zákona), tedy pokud to je jenom podpis předposledního majitele.
Tak, a teď si slovo směnka nahraďte slovem smlouva.
Napíšete-li do smlouvy (např. o levné koupi obecního majetku), že je na řad (§ 1897 odst. 2 nového občanského zákoníku) a pak se na ni zezadu (na rub!) podepíšete a prostě ji předáte třeba starostovi, je vše v pořádku, neboť převod je platný i tehdy, pokud poslední rubopis je blankoindosament (čl. I § 16 odst. 1 směnečného a šekového zákona), tedy pokud je to jenom obyčejný podpis předposledního majitele (ovšem na rubu smlouvy!).
Sami vidíte, kolik transparentnosti do našeho právního řádu s Novým rokem a novým občanským zákoníkem přibude!
Nevěříte snad?